abone ol: Makale | Yorum

Eyvah Gölgeler Değişiyor

0 yorum
Eyvah Gölgeler Değişiyor

Bildiğimiz Karagöz ile Hacivat’ın torunları ama yine Karagöz ve Hacivat adları. Üstelik aynı dedeleri gibi sürekli birbirleri ile itişip, dalaşıyorlar. Başlarında aslında zaten bir dert var. Gölgeler kaçıp gitmiş, hatta daha da kötüsü birbirine karışmış. Bizimkilerden birinin gölgesi olmuş eşek gölgesi, diğerininki horoz gölgesi. Birbirlerine gölgeleri üzerinden takılıyorlar bu defa. Öyle böyle derken birbirilerini incitiyorlar. Evet, her zamanki gibi. E gönül alalım derken de, en çok ben severdim, yok sen severdin çekişmesi ile hepten küsüyorlar. Hacivat bir yana, Karagöz bir yana. Gittikleri yerlerde biri Suların Gölgesi ile eğleşiyor,  ışık havuzuna dalıyor, diğeri gölgeler bit pazarına gidiyor. Daha neler göreceğiz değil mi? Bir altına sekiz ördek gölgesi satılan bir pazar bu. “Al bunları duvarlarında gezdir, yavrunu sevindir” diye bağırıyor satıcı. Velhasıl bizimkiler ayrı ayrı da olsa gölgelerini aramaya devam ediyorlar. Pazarda buluşuyor, gölgeleri de kurtarıyorlar ama macera bitmiyor.

Diyalogların çok olduğu, olayların hızla aktığı, değiştiği bir kitap Eyvah, Gölgeler Değişiyor. Kitabı okurken sık sık, Karagöz ve Hacivat dışında karakterler seçilse idi, kitap nasıl olurdu diye sordum. Böyle tanıdık iki karakter elbette biraz işi kolaylaştırıyor. Neticede hep atıştıklarını, birinin daha kaba saba olduğunu vs biliyoruz. Fakat yine bu belirli olma durumu, pekala yazarı sınırlayan bir unsur da olabilir.

Diyaloglar dediğim gibi çok. Bazen kim konuşuyordu, karışabiliyor. İlk sayfalardaki küçük resimli kodlama devam edebilirmiş sanki. Kitap 7+ olarak verilmiş ama sanırım biraz daha yukarı çekilebilir.

Ara ara Mert Tugen’in güzel çizimleri eşlik ediyor maceraya. Şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Not: Bu kitabın bir de öncesi varmış, Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı? Meraklısı ondan başlayabilir.

Eyvah Gölgeler Değişiyor

Yazan: Melek Özlem Sezer

Resimleyen: Mert Tugen

4.Basım Ağustos 2018

Can Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: