abone ol: Makale | Yorum

Filanca Operasyon

0 yorum
Filanca Operasyon

Hafif bilimkurgu. Bu kitaba acaba böyle bir sınıf biçebilir miyiz? 10-13 yaş grubu için sınıflandırılmış bir kitapta tabi ki ağır bilimsel kurgulara gerek olmayabilir. Zaten kendi içinde iyi bir örgüsü var.

Yıl, gelecekte bir yıl. Artık kendi evinden yanımıza taşınmak istemeyen ama gözümüz arkada kalan yaşlılarımız için yapay zeka ile donatılmış androidler alıp, onlara arkadaş olarak verebiliyoruz. Öyle iyi ki bu androidler, yaşlı teyzem fark etmiyor bile.

Sevgi (SVG1) de yeni hayatına öyle iyi uyum sağlıyor ki, bir süre sonra yaşlı bir nine gibi giyinmeye, onun gibi konuşmaya başlıyor. Meraklı komşuları onun gibi başından savurabiliyor. Hatta onu satın alıp annesinin yanına getiren Hikmet Bey ile bile oğlu gibi konuşuyor. Hal böyle olunca Hikmey Bey bu “arıza”nın giderilmesi için Sevgi’yi iade ediyor.

İşte, kaldırıldığı depoda başlıyor Sevgi’nin gizlik yaşamı ve Filanca Operasyon’un ilk adımları.

Bir android de olsa yapay zeka “duygu” sahibidir ve en başta bu duyguları, insanların yine insanlara zarar vermelerini engellemekte kullanır. Bu operasyonda aslında bir başka duygu sahibi android ona yardım eder, 4YH4N, nam-ı diğer Ayhan.

Ayhan ile Sevgi evlenir mi diye bekledim ama sanırım bu tür gelişmeler için erken.

Kitapta çizim yok, yaş grubu malum…

Yapay zeka ve macera, bilimkurgu seven okuyucular için buraya bırakalım. Yine kahramanı robot olan iki güzel kitap da Robit ve Vahşi Robot Kaçıyor ilginizi çekebilir.

Şimdiden iyi okumalar.

Filanca Operasyon

Feyza Şahin

İstanbul 2020, Erdem Çocuk

128 sayfa, 10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: