abone ol: Makale | Yorum

Robit

0 yorum
Robit

Çocukken robot şeklinde bir kumbaram vardı. İzlediğim çizgi filmlerden hareketle, onun da kollarını oynatmasını, gözlerinde ışıklar yanmasını filan hayal ederdim. Şimdilerde günlük akışta mevzu olan robotlar, ev süpüren robotlar. Bir de çiplerle hepimizin robotlaştırılması konusu var! Hepsini geçelim, Robit’e gelelim.

Robit, hafızasında sadece 2,5 anı ile, kesici bir makineye doğru ilerlerken uyanır. Tıpkı filmlerdeki gibi, ilerleyen bir bandın üzerinde, sonuna doğru gitmektedir. Kendini kurtarmayı başarır ama kimdir o?

Bir robotun, hafızasında kalan görüntülerdeki sahibini bulmaya çalışma hikayesi Robit, en basit anlatımıyla. Fakat, artık robotların gündelik hayatta epey yer aldığı ama bazı robotların, kendini robot gibi hissetmediği bir dünyadır bu. Diğer robotlardan farklı olanları bulup, kesip, parçalayıp, öğütmek üzere peşlerinde bir insan ve robotları vardır üstelik. Bu zorluklar altında, bir de kendindeki farkı keşfetmeye çalışır Robit. Bir robot olduğunu “bilmekte” ama farklı şeyler “hissetmektedir.”

Kitapta bu bazı robotların, neden hissetmeye başladığı vs anlatılmıyor ama onların, robot öğütücülerden korunmak için kendi dünyalarını oluşturmaya başladığını da görüyoruz. Daha çok saklanarak ve kamufle olarak tabi… Çünkü insanlar robot gibi robotlar istiyorlar!

Robotlar ve duygular kısımlarını ayrıca düşünüp, yapay zeka ile ilgili derin varsayımlarım içine girebilirsiniz tabi. Ya da sadece bir roman diye bu tatlı kitabı okuyabilirsiniz gençler.

Şimdiden iyi okumalar.

Unutmayın; insanı (ve bir robotu da?) insan yapan duygularıdır 😉

Robit

Orijinal Adı: Boot

Shane  Hegarty

Çeviri: Gizem Şakar

Timaş İlk Genç, Ekim 2020

12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: