abone ol: Makale | Yorum

Hz. Yusuf

0 yorum
Hz. Yusuf

Çocuklara –özellikle okul öncesi gruba- anlatılırken, Peygamber hikayelerinde hangi konular seçilecek, anlatım NASIL yapılacak kafa karıştıran konular. Daha çok, çocuklardaki yansımalarını görünce eğitimcilerin bu soruları daha yoğun sorduğu kesin.

Bu konu bir köşede tartışıladursun biz bu alanda, çocuk duyarlılığını dikkate alarak yazılmış bir kitaba bakalım beraber.

Hz. Yusuf, Merve Gülcemal’in yazdığı bir kitap. Daha önceki kitaplarında olduğu gibi kafiyeli, ritmik bir dili var. Bu dil, okunuşu daha keyifli hale getiriyor ve sanırım, çocuklara etkileşimli okuma yapılırken de işin içine biraz daha eğlence katıyor.

Kurguda ise, yukarıda değindiğim sebeplerle, alışık olduğumuz Hz. Yusuf kitaplarından daha farklı bir hikaye ile karşılaşıyoruz. Kıssanın tümü değil de, bir bölümü alınmış kitaba. Bunun nedeni de ilk başta, yetişkinler için hazırlanmış bilgi kısmında anlatılıyor. “Hazırbulunuşluk” ve “tedricilik” bu açıdan kilit kavramlar.

Bir kralın onu huzursuz eden rüyası, rüyayı yorumlatma isteği, yetersiz kalan kahinler ve nihayet rüyayı en doğru şekilde tabir etmesi için akıllı, güzel, ahlaklı bir gencin hatırlanması… Çocukların da biz yetişkinler gibi rüya bahsinde ayrıca keyif alacaklarını düşündüm. 7 zayıf inek, 7 semiz ineği hoop diye yutuveriyor. Ne ola ki bunun anlamı?

Kitapta Hz. Yusuf’la beraber, adaletli olmak, iktisatlı davranmak, çözüm üretmek vb değerlere de değiniliyor. Her güzel hikayedeki gibi.

Bu serinin devam edeceği anlaşılıyor. Yeni kitaba kadar, çocuklarla arkadaki belli temalar çerçevesinde hazırlanmış etkinlikleri yapabilirsiniz. 🙂

Şimdiden iyi okumalar.

Adaletli Peygamberim

Hz. Yusuf

Yazan: Merve Gülcemal

Resimleyen: Büşra Gafarov

Düş Değirmeni Kitaplığı

2020, 5-8 yaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: