abone ol: Makale | Yorum

Gizemli Yaprağın Peşinde

0 yorum
Gizemli Yaprağın Peşinde

Bugünlerde özellikle macera kitapları önerileri soruluyor bana. O yüzden, sırada bekleyen bu kitabı biraz öne alıp okudum. Gizemli Yaprağın Peşinde gibi bir ismi olan kitap, elbet macera içeriyor olmalıydı.

Bazen hepimiz büyük ideallerimiz olsun isteriz, dünyayı değiştirmek gibi mesela. Bu kitaptaki kahramanımızın da böyle bir hedefi oluyor. Fakat kitabın en başında söylediği gibi, bazen dünyayı değiştirmek için, olağanüstü güçlere ihtiyacınız yoktur. “Sadece çevremize biraz dikkatle bakmamız ve çaba göstermemiz” yeterli olabilir. Belki de en önce,en yakınımızdaki mucizelere/olağanüstülüklere gözümüzü açmalıyız. İşte Gizemli Yaprağın Peşinde bize tam da bunu gösteriyor.

Kahramanımız Hakan, Giresun’da yaşayan bir çocuk. Yeşil ve mavi ile özetlenen bu belde de, deniz ve fındık gibi kitabın sessiz kahramanlarından. Bir de Çiko var tabi, akıllı köpek. Maceranın asıl sebebi biraz da o. Hakan, arkadaşları ile Oğuz, Murat ve Serpil ile yaşıyor bu maceraları. Hepsi de aynı mahallenin çocukları.

Yazarın, sakinleşir gibi giden kurgudaki heyecanı aniden tekrar yükseltmesi, tahmin ettiğimiz yolları boşa çıkarması, metni okurken ritmin ve merakın hiç yitmemesine sebep oluyor.

Bu tür çocuk kahramanların yer aldığı macera kitaplarında sıkça gördüğümüz, biraz boyundan büyük işlere kalkışma, bu kadar da olur mu dedirtecek olaylar yok kitapta. Çocuk olarak yapabilecekleri şeyleri yapıyorlar elbet fakat gerçekliğin dışına çıkmadan. Ve çocuklara/okuyuculara ideal sahibi olmak, yeri geldiğinde gözü karartmak iyi olsa da, gerçekten dünyayı değiştirmek istiyorsanız bu emek ister, zaman ister diyor.

Kahramanımız Hakan’ın derslerine odaklanması gerektiğinde, rehberlik öğretmeninden yardım alması, ailesinin desteği, hedef belirlemedeki pratik önerilerin kitapta yer alması bu yaştaki çocuklar için de yol gösterici olabilir diye düşündüm. Ben bile öğretmenin metodunu uygulamaya karar verdim.

Kitapta resim yok, biraz ileri okuma seviyesi diye düşünebilirsiniz.

Velhasıl macera, arkadaşlık, dürüstlük, vefa, çalışkanlık, insanlara faydalı olma… gibi konulara ilgi duyacağını düşündüğünüz okuyucuları kitaptan haberdar edebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

Gizemli Yaprağın Peşinde

Yazan: Faruk Yıldız

Kapak Resmi: Büşra Kaygın Gafarov

Editör: Meryem Uçar

1.Baskı İstanbul 2019

Erdem Çocuk, 11+

Not: Fiyatını bilmiyorum, siz satıcı değil okuyucuyuz. Kitap nereden alınır diye de sormayın. Kasaptan değil ya?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: