abone ol: Makale | Yorum

Gümüş Eşek

0 yorum
Gümüş Eşek

Eşek eşek diyip, pek de yüzüne bakmadığımız, küçümsediğimiz, o güzel gözlü hayvanın aslında ne kadar kıymetli (her canlı gibi) olduğunu anlatan bir program dinlerken, Gümüş Eşek üzerine yazmak üzere masamın başındayım. (Programı merak edenler video platformunda Hayrullah Şanzumi yazıp arayabilirler, kitaplarına başvurabilirler.)

Gümüş Eşek kitabının kapağında “2005 Courier Mail Çocuk Kitabı Ödülü” ve “2005 CBC Yılın Çocuk Kitabı Ödülü” ifadeleri yer alıyor. Kitabı okurken fark ettim ve aslında hak ettiğini düşündüm. Kaçak ve âmâ bir askerin, evine ulaşma macerasını okuyoruz kitapta. Macera dedimse atlamalı, zıplamalı, kaçmalı, kovalamacalı bir şey beklemeyin. Delikanlı teğmen, bir ormana sığınmış ve gözleri görmediği için yerinden kıpırdayamıyordur. Onu bulan iki küçük kız ile aralarında geçenler ve en önemlisi, askerin çocuklara anlattığı hikayeler ile kitap ilerliyor. Hikayelerin hepsinde de eşek var. Gümüş eşek ne, onu da okuyuculara bırakalım.

Savaşın zorluğu, insan ve çocuk üzerine güzel detayların olduğu bir metin. Ve kesinlikle sadece çocuk kitabı değil. Size kendiniz için de tavsiye ederim.

Şimdiden iyi okumalar.

 Gümüş Eşek

Yazan: Sonya Hartnett

Çeviren: Nurten Hatırnaz

Bilge Kültür Sanat Yayınları,

174 sayfa, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: