abone ol: Makale | Yorum

İbrahim ile Kartopu

0 yorum
İbrahim ile Kartopu

İyi kitaplar okumanın insanı mutlu ettiğini biliyorsunuz. Ben de mutlu, umutluyum şu an. Hem kar var dışarıda hem güneş. Kartopu hem üzdü bizi hem sevindirdi. Hadi baştan alayım.

Kitabın girişindeki bilgilerden anlıyoruz ki, hikaye gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış. Kahramanımız ak yanaklı Arap bülbülü, gerçekten de bir çocuğun cebinde, ülkemize sığınmış. Ve sonrası yazarın güzel kalemi. Bu manzaradan pek güzel bir hikaye hediye etmiş bizlere. Umarım başka dillere de çevrilir ve pek çok çocuk okur, ülkesinden ayrılmak zorunda kalan.

Kahramanımız İbrahim, savaşı geride bırakmaya çalışırken bir kuş yumurtası bulur. Ondan çıkan çirkin ufaklığa gözü gibi bakar. Büyüdükçe güzelleşen bu kuşan Kartopu adını verir, ak yanaklarından ötürü.

Kendi hayatı düzene girerken, Kartopu’nun hayatı da onu düşündürür. Onun da bir ailesi var mı acaba, acaba onu özlüyorlar mı?

İşte Kartopu’nun ailesini arama hikayesi bu kitap. Bu kitap, insanın yüreğine iğne batırıcı sözleri olan insanların da olduğunu bize hatırlatan ama aslında insanların iyi olduğunu gösteren bir kitap. Ülkesinden ayrılmış, savaş görmüş bir çocuğun yardım elini bir başka canlıya uzatmasını, ona yardım ederken kendi olgunlaşmasını da anlatan bir kitap.

Kitabın resimleri çok güzel. Çizerin bazı yorumları ayrıca takdire şayan. Bir çocuk kitabında, yerle bir olmuş evi çizmek kolay değildir. Çizer bunu çok güzel kotarmış. Bir de kahramanımızın evini uzaktan bize gösterirken oraya yerleştirdiği dükkan detayı gözden kaçar mı? Bir berber dükkanı ve ağzı açık makasla “BerAber” diye okunuyor. İncelikler, zekilikler…

Kitap, kitaplığımda dursun diyeceğiniz bir eser. Şimdiden iyi okumalar.

İbrahim ile Kartopu

Yazan: Gülsüm Sezgin

Resimleyen: Feyza Eryüksel Koyunoğlu

Erdem Yayınları

2020 İstanbul, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: