abone ol: Makale | Yorum

Kitabevi Güncesi

0 yorum
Kitabevi Güncesi

Yalvaç Abi Kitabevi. İstanbul’un ilk çocuk kitabevi. 2003 yılında gözlerini açan bu yayınevi kurucularından, Yalvaç Ural’ın kızı Burcu Ural, yayınevinde karşılaştığı ilginç olayları not etmiş. Hatıra günceleri açısından ne hoş değil mi, bir kurumun hatıralarını tutmak. Bence bir de çocuk kitabevi olunca daha da hoş bu durum. E bir de bu hatıralar çizgiroman formatında karşımıza çıkınca minik minik eğlenceli hikayeler oluşuvermiş.

Sanki karikatür okuyormuşuz hissini veren kitabevi diyalogları aslında güleriz ağlanacak halimize kıvamına yakın gerçekleri de ortaya koyuyor. Bence bu açıdan yetişkinlerin bir göz atması iyi olabilir.

Kitabevindeki yaşlı bir nine karakter, içinde “şehvetle öpüşülen” bir kitaptan bahsediyor. İlerleyen karelerde anlıyoruz ki, kitabı kikirdeyerek okumaya da devam ediyor. Bu karakterle anlatılmak istenen bir yana, çocuk kitabında olmasa mıydı, diye düşünüyor insan.

Kitaplarla ilgili sadece çocuk kitabevlerinde değil, kitap alırken, kitaplarla ilgili konuşurken bu tür absürd durumlar yaşıyoruz maalesef. Kitaplarla haşır neşir olmanın güzelliğine karşı, bu işlerin tuzu biberi diyelim onlara.

Çocuk kitapları da artısın, kitabevleri, kütüphaneleri de. Belki böylece kitapları santimle ölçenler, tuttuğu takımın renklerinde kitap isteyenler, içinde hayır geçmeyen kitap arayanlar vb azalır.

 Şimdiden iyi eğlenceler.

Kitabevi Güncesi

Yazan: Burcu Ural Kopan

Resimleyen: Gökçe Akgül

Hep Kitap, Ağustos 2020

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: