abone ol: Makale | Yorum

Kağıttan Şeyler

0 yorum
Kağıttan Şeyler

Son zamanlarda çocuklar için iyi romanlar olduğunu gördüğümde seviniyorum. Onlardan biri az önce bitti. Açıkçası bir an önce bitsin, sonunda ne olacak diye hevesliydim. Fakat başka işler aksamasın diye her gün sabırla, bir miktar okudum ve bugün bitti. Çok sevdim.

Kitapta Ari var, Arianna Hazard. Vasileri Janna’nın evinde kalan Ari ve abisi Gage, abisinin kararı ile evden ayrılırlar. Çünkü aslında gerçek ailesi Gage’dir ve Ari’nin onunla kalmasını istemektedir. Kendi evlerinde, beraber, bir aile gibi. Fakat ortada Ari’nin de sonradan öğreneceği bir sorun vardır: bir ev yoktur!

11 yaşındaki Ari ve 19 yaşındaki Gage, bazen arkadaşlarından birinin bazen diğerinin evinde, bazen sığınma evinde kaçak olarak altı hafta yaşarlar. Ari’nin bunu okuldaki arkadaşlarına belli etmeme gayreti, bir yandan ödevlerini yetiştirme telaşı, farklı evlerdeki kıyafetler, bazen banyo yapamamak, çamaşır yıkayamamak ve aç kalmak gibi sorunlarla baş etmeye çalışması ve bir yandan da çantasından hiç ayırmadığı kağıttan şeyleri… Kitabı ilk gördüğüm an merak etmiştim, kağıttan şeyleri sevdiğim için… Ari, kataloglardan kestiği insanlar ve eşyalar ile kendine yeni bir dünya kurar, kağıttan şeyler ile oynar… Tabi o altı hafta ve peşinden gelen günlerde büyüyen, olgunlaşan, kendini bulan Ari, kitabın sonunda oyunu da bırakır.

Kitapta aidiyet hissi ve geleneklerin buna etkisi üzerine çokça durulmuş. Ari’nin hayata tutunması, Gage ile birlikte göğüsledikleri zorlukların yanında pek tatlı, güzel yan hikayeler var ve hepsi de çok iyi işlenmiş. Kurgudaki detaylar ve sonunda bağlanmaları kitaptaki emeği gösteriyor.

Ayrıca bir ödevden hareketle Küçük Kadınlar’ın yazarının anılması, sivil itaatsizlik gibi bir kavramın verilmesine ve hatta uygulanışına şahitlik etmemiz de esere ayrıca kalite katmıştı, diye düşünüyorum.

Henüz kar yağmadı bizim buralara ama karlı günlerde okumak için şimdiden hazır edebilirsiniz bu güzel romanı.

Şimdiden iyi okumalar.

sdr

Kağıttan Şeyler

Paper Things

Jennifer Richard Jacobson

Çeviren: Murat Padar

Editör: Ebru Koç Bal

İthaki Çocuk

Ağustos, 2020

326 sayfa, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: