abone ol: Makale | Yorum

Kırmızı Kartal

0 yorum
Kırmızı Kartal

Eve şenlik getirsin diye adı Evşen konulan bir kahramanımız var bugün. Hayvancılıkla uğraştıkları için sadece şehirden değil, köyden de uzakta yaşamak durumunda kalan Evşen. Kırmızı Kartal onun hayallerinin gerçekleşmesini anlatıyor.

İdeallerimiz, hedeflerimiz, hayallerimiz. Bizi ileri götüren, yaşama sevinci veren, yolumuzu çizen şeyler… Eğer onlara iyi tutunursanız sizi kendilerine doğru çekecekleri kesin. Fakat kimse bunun kolay olacağını vaad edemez. Evşen de ciddi mücadeleler yaşamıyorsa da, en çok ablasının, bazen ailesinin, tek arkadaşının alaylarına maruz kalıyor. Kendini anlamadıklarını düşünüyor. Öyle ya, okuyacak pek kitabı bile olmayan, hayvan otlatan, köylü bir kız nereden çıkartır yazar olma isteğini?

Evşen bu hayalinden vazgeçmediği, radyo tiyatrosu dinlerken yeni hayaller kurduğu gibi, evlerinin yakınına yapılan uçak pisti ile onlara bir yenisini ekler: uçağa binmek.

Tam yazar olacak çocuk, hayal kuran birinin yapacağını yapıyor Evşen, uçağa bir isim koyuyor. Onlara uzaktan bakıp hayal kurmak yerine, aksiyoner davranıyor. Okuyuculara moral ve motivasyon da vereceğini umuyorum bu adımların.

Evşen, hayallerini gerçekleştiriyor mu, kitabın sonunda.

Şimdiden iyi okumalar.  

Kırmızı Kartal

Yazan: Miyase Sertbarut

Resimleyen: Gül Sarı

15. Baskı Kasım 2019, 64 sayfa

Tudem, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: