abone ol: Makale | Yorum

Rose

0 yorum
Rose

“Günparlak, okulda gıcır gıcırım ve öndeki adım Rose.” Kendini böyle tanıtan bir kahramana hazır olun.

Epeydir kitaplıkta sıra bekleyen bir kitap Rose. Muhtemelen bir ara –pek meşhurken- onu instagramda görmüş ve hatta almış okumuş olabilirsiniz. Ben anca okuyabildim.

Duygusal, zeki ama konuşma bozukluğu olan bir ilkokul öğrencisi Rose. Okulda sorun çıktıkça taşındıkları –Rose dilinde taptışındıklarını- anlıyoruz. Ve yeni bir okuldaki, ilk günlerine şahit oluyoruz Rose’un.

Tarih öncesi yerine tahrip öncesi, yetişkinlere sokak lambası, annesine ise- onu öpme şeklinden dolayı -vakum (böyle bir yetişkin tanımayan çocuk var mıdır?:) ) dediği için fark edilmesi ve haliyle garipsenmesi uzun sürmüyor.

Rose yine mi taşınacak derken, sıra arkadaşının daha önce kimseden duymadığı bir cümlesi üzerine Rose, artık taşınmak istemiyor. Tabi, Rose’a bağlı değil her şey. Tam eyvah derken, bizi şaşırtan bir gelişme oluyor.

Rose, aslında daha küçük yaşların da okuyabileceği bir hikaye. Fakat dil oyunları nedeniyle, biraz büyüklere tavsiye ediyorum. Bir öğretmenseniz, anne-baba iseniz ise, zaten alın okuyun. Kitabın arka kapağında, “özgüven, dayanışma ve iletişim kurma üzerine içinizi ısıtacak bir hikaye” diyor. Haklılar da.

Dil sorunları mevzu olmuşken, Gazeteci Çocuk kitabını da tekrar hatırlatalım. Daha uzun soluklu, gençlik romanı. Kekeme bir kahramana dair…

Şimdiden iyi okumalar.

Rose

Colas Gutman

İletişim Yayınları

2.Baskı 2016, 76 sayfa

12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: