abone ol: Makale | Yorum

Gazeteci Çocuk

1 yorum
Gazeteci Çocuk

Gazeteci Çocuk 2014 yılı John Newbery ödülü almış. 7.baskısını okuyorum kitabın ve kapağında “unutulmayacak bir gençlik romanı” yazıyor. Ödülle alakalı hiçbir bilgim olmasa da, bu verilerle acaba nasıl bir kitapla karşı karşıyayım diye merak ederek okumaya başladım.

Kitap, kekeme bir çocuğun dilinden, hayatının önemli bir dönemeci olan günleri anlatıyor. Kekeme bir kahraman, açıkçası çok güzel geldi bana. Onun dilinden kelimeler hakkında, onları dile getirmek hakkında bir şeyler okumak, bu konuda kekeme çocukların neler hissettiğini anlamak adına da çok önemli bir kaynak.

“Kelimelerin düğümlerini çözemeyen” bu delikanlı, en iyi arkadaşının yerine bir süre gazete dağıtımı yapacaktır. Bu daha çok insanla muhatap olmak, onların sorularına cevap vermeye çalışmak demektir aynı zamanda. Gazete dağıtırken belki çok olmasa da, haftalık ücretleri toplarken mecburen diyalog kurması gerekecektir. İşte gazete dağıttığı bu insanlar, anne-babası, siyahi yardımcıları (kitapta az yerde geçiyor olsa da siyahilere yapılan ayrımcılığın saçmalığını da bir çocuk gözünden iletiyor bize yazar), mahallenin evsiz ve tehlikeli adamı ile sağlam bir kurgu örülüyor.

Gazete dağıtımı ile kahramanımızın hayatına giren bu yeni insanlar, onun o önemli dönemeci almasında da büyük, küçük roller oynayacaklardır.

Kitapta “önünü kapatmayı başaramadığı sabahlığının içinde” ve çoğu zaman sarhoş bir kadın karakter de var. Çok fazla göz önünde olmasa da kahramanımızın gördüğü en hoş hanımlardan biri olması hasebiyle, yine de sık sık mevzu ediliyor. Müstehcen bir sahne yer almasa da (sabahlık dışında) yeni ergenliğe adım atma yaşında bir çocuğun zihnini biraz meşgul ettiği kesin bu hanımın.

“Dünyada en nefret ettiğim şey adımı ve soyadımı söylemeye çalışmaktı” diyen kahramanımızın adını biz de ancak son sayfalarda öğrenebiliyoruz. Ve oraya gelene kadar iyi bir kitap okumanın keyfini sürüyorsunuz.

12+ okuyucular için, etrafında kekemelik yaşayanlar için, kendisi konuşma zorluğu çekenler için… şimdiden iyi okumalar.

 

 

Gazeteci Çocuk

Yazan: Vince Vawter

Çeviren: Alaz Özbek

7.Baskı Ağustos 2018

211 sayfa, Kırmızı Kedi Yayınevi

 

 

  1. Bir kitap ne kadar güzel olursa olsun o azıcık müstehcenlik, benim, o kitaba “okunabilir” gözüyle bakmamı engelliyor. Çocuklarımın bunlara maruz kalmasını istemiyorum. Tertemiz bir kitap olsun istiyorum. Bunun aksine düşünen vardır muhakkak. Bu benim bakış açım

Trackbacks/Pingbacks

  1. Rose - Çocuklar Okuyor - […] sorunları mevzu olmuşken, Gazeteci Çocuk kitabını da tekrar hatırlatalım. Daha uzun soluklu, gençlik romanı. Kekeme bir kahramana […]
  2. Kekeme Hamlet - Doğukan İşler - Çocuklar Okuyor - […] bir karakteri olan Gazeteci Çocuk’tan hemen sonra okumak istediğim bir kitaptı Kekeme Hamlet. Diğerinde olduğu gibi burada da […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: