abone ol: Makale | Yorum

Kendi Yatağımda Uyumayacağım

0 yorum
Kendi Yatağımda Uyumayacağım

 

Psikolog ve pedagoglar tarafından yazılmış bir kitap var bugün masamızda: Kendi Yatağımda Uyumayacağım. Ah çocukların uykusu düzene girene kadar anneler kaç sabır taşı çatlatıyor kim bilir?

Ebeveynin yanından kendi yatağına geçmek, süt emmeyi bırakmak vs gibi çocuk için önemli eşiklerin, ağrısız sancısız, gönül hoşnutluğu ile atlatılması, çocuk için de ebeveyn için de önemli diye düşünüyorum. Kendi yatağına geçiş süreci için de, isminde her ne kadar olumsuz bir çağrışım var gibi olsa da, pek güzel bir kitap bu.

Kitabın ön sözünde “büyüme mücadelesinde” çocuğunuzun yanında olduğunuzu anlaması için bir rehber ve doğru kelimelerle yazılmış bir hikaye ile karşılaşacağımızı anlıyoruz. Kitap hikaye kısmı ve ebeveynler/öğretmenler için olan kısımları ile de ihtiyacı karşılıyor gibi duruyor. Yazanlar pedagog ve psikolog olunca açıkçası metin nasıl olur diye düşünmüştüm… Gayet iyi… Artık anne-babasının yanında uyu(ya)mayacak olan çocuğa, direk kendi yatağına güzelleme ile ikna etmek yerine, pek çok farklı uyku mekanı anlatılıyor. Fakat hepsi de farklı hayvanlara ait ve doludur yahut çocuk için uygun değildir o yerler. Böylece çocuğa kendi odasındaki hazır yatağın, ne kadar da iyi bir seçenek olduğu fark ettiriliyor.

Metnin dili, kafiyeli. Okuması keyifli. Çizimler de pek hoş.

Kitabın sonunda yetişkinlere rehberlik edecek sayfalar mevcut. Her çocuk gibi her ebeveynin de farklı olduğunu, bu nedenle bu bilgilerin her evde farklı vücut bulabileceğini söylemeleri ayrıca güzel geldi bana. Birkaç etkinlik ve yapılmaması gerekenler listesi de ebeveynleri bekliyor.

 

Şimdiden iyi okumalar, tatlı uykular…

 

Kendi Yatağımda Uyumayacağım

Yazan: Alberto Pellai- Barbara Tamborini

Resimleyen: Elisa Paganelli

Turkuvaz Kitap

Ocak 2019, 40 sayfa

 

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Küçük Kardeş İstemiyorum - Çocuklar Okuyor - […] da bu konuda fakat pek sıcak, kuşatıcı bir üslupla yazılmış bir kitap. Serinin daha önce Kendi Yatağımda Uyumayacağım kitabını…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: