abone ol: Makale | Yorum

Yürek Dede ile Padişah

0 yorum
Yürek Dede ile Padişah

Osmanlı Türkçesi ile yazımı da bulunan, pek tatlı bir hikaye var bugün masamda: Yürek Dede ile Padişah. Cahit Zarifoğlu ile tanışmadıysanız, çocuklarınız tanışmadıysa kıymetli bir başlangıç olabilir.

Osmanlı Türkçesini okumak, hiç de öyle zor değil. Hele ki alışınca ayrı bir zevk veriyor insan. Okuması kadar yazması da şiir gibi. Yazma çalışmalarını kolaylaştıran, çeşitli el yazısı alıştırma kitapları var, o ayrı konu. Fakat bu kadar zengin bir dili, kaynakları kendimize uzak bırakmamak adına, Osmanlı Türkeçesini okumak gibi bir hedef belirleyebilirsiniz kendinize de çocuklarınıza da. Artık böyle güzel hikayelerin de iki alfabe ile basılması, ne büyük kolaylık.

Yürek Dede ile Padişah hikayesi tek başına bir okul gibi. İnsanın göz tokluğunu, tevekkülünü, usül erkan bilişini, sevgiyi, birbirini el üstünde tutmayı yani tam “yüreklik” mevzuları böyle tatlı anlatan kaç hikaye vardır… Yürek Dede de derler, Hasan Dede ile Ayşe Ninenin hikayesi bu. Bir ara filmi de çekildi fakat senaryoyu değiştirmişler, metin daha farklı, şimdiden belirteyim 😉

Evdeki günlerin sıkıntılı bir sürece dönüşmemesi için kitapların yardımını umuyor pek çok kişi. Biz zaten okuyanlardandık değil mi? J Yine de okumayı bir zorunluluk gibi değil, severek yapsın çocuklarınız. Siz nasıl yaklaşırsanız, onlar da bunu görecek, taklit edecektir. Böyle güzel kitaplar ailecek de okunup, dinlenebilir.

Şimdiden sağlıklı günler, iyi okumalar.

Yürek Dede ile Padişah

Osmanlıca Aslıyla Birlikte

Yazan: Cahit Zarifoğlu

Beyan Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: