abone ol: Makale | Yorum

Yuvarlayınca Ne Olacak?

0 yorum
Yuvarlayınca Ne Olacak?

Gübre böceklerinin itibarını kurtaran tatlı bir hikaye var bugün masamda. Evet kitabı okuyunca tam olarak böyle düşündüm ve yüzümde bir tebessüm belirdi. Öyle ya kitabımızda “gübre böceği” olarak geçse de, daha farklı ve daha nahoş bir isimle seslenebiliyoruz kendisine. Uğraştığı malzeme dolayısıyla pek de iyi görmüyoruz hatta. Aslında bakarsanız kitabımızda da aynı bakış açısı karşılıyor ilkin bizi.

Gübre böceği yaptığı işten memnun olmadığı gibi, gördüğü bütün güzel hayvanlara da özenir, yuvarlayıp dururken. Ve hep “yuvarlayınca ne olacak sanki?!” der. Tekrar eden bu cümle, iyice bezdiğini anlatıyor kahramanımızın. Üstelik sayfalar ilerledikçe bezginliği gibi yuvarladığı topçuk da büyüyor.

Fakat kahramanımız yuvarlayıp gömdüğü bu topçukların içinde aslında tohumlar olduğunu ve onlardan nice güzel bitkinin yetiştiğini fark ediyor. Yaptığı iş gözünde değer kazanıyor.

Hepimiz böyle değil miyizdir? Yaptığımız işin sonucu kestiremediğimizde, önemini de hesaplamakta zorlanırız.

Küçük böceğimiz işini aşkla, şevkle, neşeyle yapmaya başlıyor artık. “Yuvarla, yuvarla ve yine yuvarla!” diyor. Bize de bugün zor görünen bazı uğraşlarımızın, aslında belki ileride pek çok güzelliğe gebe olduğunu düşünmek kalıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

Yuvarlayınca Ne Olacak?

Yazan: Betül Ak Örnek

Resimleyen: Kerem Cufalar

Ocak, 2021, Cezve Çocuk

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: