abone ol: Makale | Yorum

Ejder Doktoru Joan Procter

0 yorum
Ejder Doktoru Joan Procter

Oldukça güzel bir kitap daha var bugün masamızda. Çizimler, kompozisyon pek güzel. Her ne kadar benim korktuğum hayvanlar bol bol geçse de içinde… Motive edici bir hikaye üstelik. Özellikle kız çocukları için…

Çünkü pek çok toplumda kız çocukları, kadınlar baskı görebiliyorlar. Onlardan biri olan kahramanımız, ki gerçek bir insan, kurgu değil, akranlarının aksine sürüngen hayvanlarla ilgilenmeyi seviyor. Hatta doğum gününde ailesi ona, yavru bir timsah hediye eder.

Sürüngenlerin pulları, hayatları ile ilgili bilgiler toplamaya, not almaya, incelemeye devam eder. Tam bir tutku hikayesi… Hatta yaşı gereği dans partilerine gitmek yerine, konuyla ilgili ulaşabileceği önemli insanlara iletişim kurmak için çabalar, başarır da. Doğa Tarihi Müzesi’nin Sürüngenler ve Balıklar Bölümü’nün müdürü ile sohbet etmeye başlar. Hatta büyüdüğünde buraya müdür bile olur.

Joan, Londra Hayvanat Bahçesi’nde sürüngenler için ayrılan bölümleri yeniden dekore eder. Sürüngeler hastalandığında onlara hassas operasyonlar yapar ve iyileştirir. Ve onun için çok önemli bir şey olur. Endonezya’dan önce şöhreti sonra kendisi gelir, Komodo Ejder’inin.

Kitabın sonunda 1897-1931 yılları arasında yaşamış Joan’ın hayat hikayesi de veriliyor. İnsanlara Komodo Ejder’ini tanıtıyor hatta onu çocuklarla düzenlediği çay partilerinde de ağırlıyor. Joan’ın bu ejderlerle arkadaşlığı çok hoş olsa da ben ister istemez şunu da düşündüm.

Öncelikle hayvanat bahçelerine zaten sıcak bakamıyorum. İkincisi evinden binlerce km uzaklara taşınmış hayvanlar söz konusu. O komodo ejderi dile gelse, sizce neler söyler?

Kitabı bir kız çocuğunun, toplum için alışılmadık tutkusundan gidip, başarılı olması hikayesi olarak okuyabiliriz elbet. Onun yanında bu ufak ama önemli detayı da çocuklarımıza anlatalım.

Şimdiden iyi okumalar.

Ejder Doktoru Joan Procter

Sürüngenlere Bayılan Kadın

Yazan: Patricia Valdez

Resimleyen: Felicita Sala

Ocak, 2021, İthaki Çocuk

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: