abone ol: Makale | Yorum

Yeni Öğretmen

0 yorum
Yeni Öğretmen

İlkokulda’da ortaokul ve lisede de çok şükür ki, pek güzel öğretmenlerim oldu. O yönden şanslıydım ve iyi bir öğretmenin bir çocuk üzerinde oluşturacağı farkı da bu yüzden az çok biliyorum. Kitabımızdaki öğretmen de onlardan biri, bir yeni öğretmen.

Kitabın konusunu kısaca vereceğim. Okula yeni bir öğretmen gelir ve çok farklıdır, her şeyiyle. Okul müdürünün tepkisini çekse de çocuklarla çok iyi anlaşır ve en nihayetinde kovulmaktan kurtulur. Ama o zaten çoktan başka çocuklar için okuldan ayrılmıştır.

Bu cümleler tabi ki içeriği yansıtmıyor tam olarak, sadece genel çerçeve. Önemli olan o yeni öğretmenin çocukların kalbini nasıl kazandığı ve onlarda meydana getirdiği değişiklikler. Sadece öğretmen olarak değil, yetişkin bireyler olarak da bizim en başta ders çıkarmamız gereken bir model.

Yeni Öğretmen Bayan Charlotte, zorunlu dersleri hemen bitirip, sonrasını çocukların projelerine ayırıyor. Böylece çocuklar istedikleri konuyu arkadaşlarına anlatıyorlar. Bence bu birinci önemli nokta: Merak. Ve sunum tabi. Her çocuk kendi merakının peşinden gidip, normalde zorla yaptıramayacağınız kadar çok kitap okuyor, araştırma yapıyor, el becerilerini geliştirip bir şeyler üretiyor ve tecrübe ediyorlar. Bunları arkadaşlarıyla paylaşmaları da ayrıca eğitici, öğretici. O yaşta topluluk önünde bir şey anlatmak, ileride nasıl kolaylaştırıcı bir tecrübe olur düşünün…

Bir de hikayeler var. İkinci önemli nokta benim için. Bayan Charlotte çok iyi ir hikaye anlatıcısı. Çocuklar yaşıyorlar resmen, her hikayeyi. Hikaye dinlemenin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Siz bunu –okuma yazma bilse bile- çocuklara kitap okumanın önemi gibi de okuyabilirsiniz.

Sonuncusu ise, çocukların itişip kakışmasını, birbirlerine fiziksel zarar vermelerini engellemiş olması.

Hasılı büyük değişim ve dönüşüm ile yeni öğretmen kahramanlarımızın hayatına girip, iz bırakıp çıkıyor. Kitabın sanırım devamı niteliğinde Gizemli Kütüphaneci var. Okumak şart!

Size de şimdiden iyi okumalar.

Yeni Öğretmen

Dominique Demers

Resimleyen: Tony Ross

Çeviren: İpek Şoran

4.Baskı Ocak 2020, Can Çocuk

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: