abone ol: Makale | Yorum

Aklımda Deli Sorular

0 yorum
Aklımda Deli Sorular

 

 

Epeydir okumak istediğim bir kitaptı Aklımda Deli Sorular. Bu yüzden elime alınca keyiflendim. Baktım, içeriği beklediğimden de kolay okunan, eğlenceli, gerçekçi bir macera. Kendi okul yıllarımı, arkadaşlarımı, bizim dörtlü grubumuzu hatırlattı bana.

Aklımda Deli Sorular üç çok yakın arkadaşın ortaokul son sınıfından sesleniyor bize. Bir yandan sınava hazırlık ve lisede okullarının ayrılması ihtimali… bir yandan büyümek ve beraberinde getirdiği sorunlar… bir yandan hayatın kendi sıkıntıları… Fakat bu üç yakın arkadaş birbirini hem çok sever hem de iyi tanır. Tabi niyetler de iyi olunca birbirlerine destek olurlar her zaman, birbirlerinin önünü açarlar. Bağımlı değil birbirine bağlı ilişkileri vardır.

Bu üç genç kızın zihnini kurcalayan soru/nlardan biri de “örtünme” konusu. Ne zaman örtünmeli, örtünürken şık ve güzel olmayı istemenin normalliği, insanların verebilecekleri tepkiler, en azından yeni bir görünüşün bakışları üzerinizde toplayan çekiciliği vs derken… belirsiz konulardan biri olarak hayatlarında akar gider bu başlık.

Kitap “neden örtünmeliyim?” sorusunu delilleriyle açıklayan bir fıkıh kitabı değil. Bunu bekliyorsanız bir eğitimci/veli olarak boşuna heveslenmeyin derim. Fakat delilleri de mevzu eden, konuyu karmaşıklaştırmadan, çok derine inip bulandırmadan anlatan bir dili olduğu kesin. Belki de asıl bu açıdan alıp okumalı bu soruyu soran, soracağını düşündüğümüz küçük hanımlar.

Kitabın karikatür tarzında pek cici çizimleri var. Fatma Çağdaş Börekçi’nin en sevdiğim kitaplarından biri olabilir bu çalışma.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Aklımda Deli sorular

Yazan: Fatma Çağdaş Börekçi

Resimleyen: Elmas Erbaş

Genç Nesil

Nisan 2018, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: