abone ol: Makale | Yorum

Alaca Efsanesi

0 yorum
Alaca Efsanesi

Alaca Efsanesi bittiğinde, ay ne güzel hikaye dedim.

Çocuklar için birçok kuşun ve renklerin masalı, yetişkinler için düşündürücü bir hikmet pınarı. Bunu size daha önce de yazmıştım. Okuduğum kitaplar kafiyeli olursa, benim de tanıtım dönüveriyor onlara.

Durun bir silkineyim…

Efendim, kuşlar ülkesinde renkler yitip gitmiştir. Bir karga eski kargadır, kara kap kara. Bu yüzden her ne kadar dert etmiyor olsa da, bakıyor ki arkadaşları çok üzülüyor, uzun bir yolculuğa çıkıyor, bu renksizlik derdine derman aramak için.

Alıştığımız masallarda kargaya pek hoş görevler düşmüyor. Burada ise belki rengini kaybetmeyen tek kuş olmanın verdiği güçle, yola çıkan o oluyor. Aksakallı dedelerle görüşüyor. Neyse ki onlar 7 tepe aşıp, 7 başlı ejderhayla savaşmak vs gibi şartlar öne sürmüyorlar. Hatta karga memleketine geri döndüğünde, sorunlarını çözecek kuş yumurtasını ülkelerinde bulacağını müjdeliyorlar.

Aksakallı dedeler ülkenin neden renksiz kaldığını anlayacağımızı söylüyorlar. Hikmet adlı kuşumuzun adında ya da davranışında mı saklı acaba cevap? Siz de masalı okuduğunuzda daha net bir fikriniz oluşacaktır. Hikmet’in ülkenin sorununu çözmesi, sonra Hikmet’in sorununun çözülmesi vs ile gelişen olaylarla, tam masal tadında bir hikaye bu. Kurgunun ilerleyişi, kullanılan dil de masal benzerliğini arttırıyor.

İster istemez kitabın resimleri biraz daha iyi olsa diye düşünmedim değil… Benden söylemesi… Yine de Alaca Efsanesi çocukların keyifle okuyacağı bir çalışma olmuş. Şimdiden iyi okumalar.

 

Alaca Efsanesi

Yazan: Melih Tuğtağ

Resimleyen: Ümmügülsüm Sevim

Editör: Meryem Uçar

Cezve Çocuk, Mart 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: