abone ol: Makale | Yorum

Alev Saçlı Çocuk

0 yorum
Alev Saçlı Çocuk

Çocuklar birbiri ile alay etmek konusunda bazen çok zalim olabiliyorlar değil mi? Kilo, saç rengi, pelteklik, gözlük… Bu gibi özellikleri de pek feci malzeme ediyorlar. Kitabımız Alev Saçlı Çocuk da bu durumlardan birine şahit tutuyor bizi.

Epeydir kütüphanemde duran bir kitap bu. Neden daha önce okumamışım diye hayıflanarak ilerledim. Kilolu ve kızıl saçlı Frida’nın sıkıntıları nasıl çözülecek iyice meraklandım.

Frida, Anna teyze ve kedisi ile (konuşan bir kedi) bir apartmanın çatı katında yaşıyor. Ne zaman sokağa çıksa çocuklar onunla alay ediyor. Fakat hergün sokağa çıkıp alışveriş yapması gerektiğinden bundan kurtulamıyor. İşin kötüsü okula başlıyor ki bu da hergün daha fazla çocukla bir arada olmak demek.

Okulda öğretmenin ve müdürün bu alayı önleme girişimleri, çocukların şiddeti saklamalarına ve arttırmalarına sebep oluyor. Derken Frida’nın hayatının bambaşka bir yere evrildiğini görüyoruz. Frida da aslında kim olduğunu keşfediyor ve hikaye fantastik unsurlarla zenginleşiyor. İpucu kitabın adında bas bas bağırıyor 🙂

Çözüm daha reel olarak nasıl olurdu bilmiyorum. Ama kızıl saçlı ya da kilolu çocuklar için belki de hoş bir ümit olmuştur.

Dil kesinlikle akıcı, şiirsel. Resimler de çok tatlı.

Alev Saçlı Çocuk

Christine Nöstlinger

Resimleyen: Huban Korman

Günışığı Kitaplığı

15.Baskı Şubat 2016, 88 sayfa

10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: