abone ol: Makale | Yorum

Derslerle Başım Dertte

0 yorum
Derslerle Başım Dertte

 

Yağmur Bayındır. Sekiz yaşında. Matematik en sevmediği derslerden. Bir de abisi var tabi. Kurabiyeyi ise çok seviyor (aynı ben). Derslerle Başım Dertte Yağmur’un birkaç gününe ortak ediyor bizi.

Küçüklüğünde abisi, ablası ile sıkıntı yaşamayan sanırım çok çok nadirdir. Bu sıkıntıların dereceleri vardır elbet. Yağmur’un abisi Bulut, onun deyimi ile gıcık, kötü bir çocuk. Aslında her evde olabilecek bilgisayarı paylaşamama gibi bir sorun yaşadılar hikayede. Sık sık atışmaları da var tabi. Arka planını daha kabarıktır muhtemelen bu gıcıklığın.

Yağmur derslerde arkadaşları ile konuşmak istediği için bazen azar yiyebiliyor öğretmeninden. Sevdiği arkadaşları olduğu gibi sevmediği de var. Bu konular geçerken yer yer argo ifadeler, lakap takmalar kullanılmış. Yine özellikle matematik dersinin kötülenmesi, sanırım pek çok öğretmenin hoşuna gitmeyecek.

Kitaptan bazı alıntılar vereceğim. Fakat genel olarak yumuşak bir üslupla ilerleyen, belki pek çok küçük kız çocuğuna aynı benim yaşadıklarım dedirtecek satırlar mevcut. Kahramanımız 2. Sınıfa gidiyor. Onun yaş grubuna tavsiye edebiliriz.

Kitabın sonunda birkaç sayfa etkinlik var. Bu arada kitabı okuduktan sonra fark ettim ki, bu macera bir seri halinde devam etmiş görünüyor. Beş kitap saydım…

Şimdiden iyi okumalar.

s.47 “Kız değil misiniz, oyuncak bebekleriniz ya da kokulu silgileriniz yüzünden kavga etmiş olabilirsiniz.” Olmadı Bulut abi bu cümle.. ama evet o yaşta erkek çocukları tam da böyle davranmıyorlar mı?

Bazı argo kullanımlar… “defterime gömülüp” s.40
s.44 “Sen kendini ne sanıyorsun ya, asıl saçma olan sensin…”
s.45 “Toprak’a gününü göstereceğimi düşünmeye devam ediyordum.”
s.47 “sana ne!”

 

Derslerle Başım Dertte

Yazan: Funda Özlem Şeran

Final Kültür Sanat

9.Baskı Aralık 2018

72 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: