abone ol: Makale | Yorum

Allah’ın Güzel İsimleri

0 yorum
Allah’ın Güzel İsimleri

 

 

Canınız bazen ağır yemekler, çorbalar börekler değil de, lezzeti yerinde ama midenizi yormayacak hafif tatlar çeker ya… Şimdi yazıya başlarken bu geldi hatırıma. Kitaplardan bahsederken araya yiyeceklere dair sıfatlar girebilir bence ama okuduklarımdan kaynaklı biraz da bu… Allah’ın Güzel İsimleri serisinin Rezzak Allah kitabını okuyunca, hele ki günün bu saatinde, acıkmamak zor.

 

Neyse işte tatlar diyordum… Bu beş tane ince kitabı okumak, midenizi yormadan enfes ve hafif bir tadın keyfine varmak gibi. Hani o tat gitmesin diye üstüne bir şey yemek istemezsiniz, işte öyle. Hazır yaz da yaklaşıyor, sanki şöyle şeftalili, serin, hafif bir tatlı gibi.

Bu sayfadaki çizime, renklere bayıldım.

Kitaplarda küçük bir delikanlı –çünkü o bir abi- karşılıyor bizi. Yakın arkadaşı, kedisi Mestan da ona eşlik ediyor. Allah’ın isimlerini çocuklara anlatmak için yazılan bu sade metinler, efradını cami ağyarını mani kıvamında, gayet hoş metinler olmuş. Daha beşinci kitaba bile gelmemişken, “hmmm, bunlar inşallah devam eder” diye düşünüyor insan. 5, 15, 25…

Çocuk kitaplarında, bazı şeyleri anlatırken onların dünyasından, onların algı düzeylerinden örnekler verilmesini önemli buluyorum. Kitaplar tam da bu dille yazılmış. Mesela bir şeyin çokluğunu anlatırken “nar taneleri kadar” demek ne uygun bir anlatıştır. Yine annelerin uzakta da olsa hemen her şeyi duyabilmesi gibi detaylar okunan metinle kurulan ilişkiyi sağlamlaştırmıyor mu?

 

Resimler Ceyhun Şene ait. Ne fazla renk ve detaydan boğuluyorsunuz, ne de biraz kolaya kaçılmış gibi hissediyorsunuz. Özellikle bazı sayfaları çok beğendim. Çizimlerdeki bazı detaylar ise iyiden iyiye hoşuma gitti. Çorabın tekini yatağın üzerinde resmeden çizer, diğer tekini karşı sayfada, yazıların kenarında buluvermemizi sağlamış, gülümsedim. Yine Mestan’ın saklandığında görülemediğini anlatan bir bölümde, çizim metinle bütünleşmiş.

Allah’ın Güzel İsimleri çocuklar için Vedud, Kuddüs, Semi, Rezzak, Basir isimlerini anlatan 5 kitaptan oluşan bir seri. Okul öncesi ve ilkokul düzeyinde arkadaşların keyifle dinleyeceğini, okuyacağını tahmin ediyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Allah’ın Güzel İsimleri

5 Kitap

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: Ceyhun Şen

Uğur Böceği Yayınları

Ocak, 2017

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: