abone ol: Makale | Yorum

Ayak İzlerinin Esrarı

0 yorum
Ayak İzlerinin Esrarı

 

 

Genellikle yeğenlerime ben kitap götürürdüm ama artık onlar da büyüdükçe hatırı sayılır bir kitaplık oluşturmaya başladılar. Bu defa ben de onlardan kitap aldım. Bu günkü misafirimiz işte onlardan biri: Ayak İzlerinin Esrarı.

“Şimdiki çocuklar” dinozorları pek seviyor. Bizim dinozorlar hakkında en yakın tecrübemiz Denver idi, hatırlayanlar olacaktır.

Sanırım Jurassic Park ile dinozorlar hayatımıza daha çok girmeye başladı. Şimdi birçok kitap, yapım vs mevcut. Dinozorları isimleri ve özellikleri ile bilen çocuklar var. Onlar hakkında okumaktan, konuşmaktan heyecan duyuyorlar vs. (Onlardan biri de Ali Zahit. Onunla dinozorlar hakkında sohbet etmek de çok keyifli)

Dinozor sever çocukları heyecanlandıracak bir eser bu Ayak İzlerinin Esrarı. Annesi ve babası New York’da bir müzede çalışan Fenton, müzeye rahatça girip çıkabilmektedir ve en sevdiği işlerden biri dinozorların resimleri çizmektir.

Kitapta yer yer bu tarz çizimler var…

Çeşitli görevler vs sonucu annesi Hindistan’a, o da babası ile bir dinozor izi araştırmak için küçük bir kasabaya giderler. Alıştığı hayattan çok farklı bir hayat olsa da bu yeni günler, arkadaşı, keşifleri vs ile Fenton hiç sıkılmaz.

Kitap çocuklara dinozorlardan bahsetmek, isimlerini özelliklerini anmak için yazıldı belki. Mesela ben dinozorların az buçuk bazı özelliklerini bilirdim ama yaşadıkları Mezozoyik zamanın 3’e ayrıldığını bu kitapla öğrendim: “Tersiyer, Jura ve Kretase” . Kitapta kurguya güzelce yedirilmiş bilgiler mevcut. Kurgu kısmı da çalakalem olmadığını net olarak gösteriyor size. Ara ara bundan dem vururum ya, eğlenceli bir metin ortaya çıkarmak için mantık hatası dolu, yahut detaylara boğulmuş ilk gençlik kitapları çok fazla maalesef. Burada ise iyi bir senaryodaki gibi, verilen detaylar bile etraflıca düşünülmüş. Mesela Fenton ve arkadaşının bisiklet tekerini değiştirmeye giderken, çamurda bıraktıkları izler hakkında konuşmalarına şahit oluyoruz. Bir dinozor ayak izi araştırma macerası içinde böyle bir detay hem çocuklara konuyu daha iyi anlatmayı sağlıyor hem metne zenginlik, sağlamlık veriyor. Ayrıca kitabın ismine verilmiş ayak izlerinin sırrını da bu bisiklet izi ile keşfediyorlar.

Sır çözüldü…

Velhasıl, dinozor sever bir genç okur varsa etrafınızda, severek okuyacaktır. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Ayak İzlerinin Esrarı

Dinozor Dedektifi 1

Yazan: B.B. Calhoun

Resimleyen: Daniel Mark Duffy

Çeviren: Özlem Özbal

17.Basım Kasım 2010

134 sayfa, 10+

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: