abone ol: Makale | Yorum

Beynin Başarabileceğini Biliyor

0 yorum
Beynin Başarabileceğini Biliyor

 

 

 

Özgü Güler’i instagram hesabından paylaştığı motivasyon ve çalışma metodlarına vs dair çizimleri ile tanıştım ilk olarak. Pek tatlı bu çizimler, epey bilgiyi derli toplu ve küçücük bir karede veriyordu. Birkaçını kaydettiğimi hatırlıyorum. Daha sonra bu bilgileri bir kitapla okuyucuları ile buluşturacağı haberini aldım. Şimdi de işte masamda Beynin Başarabileceğini Biliyor duruyor.

Az da olsa yap…

Kitabı epey bi işin gücün arasında okudum, bitirdim. İşlerden kaçmak için verebileceğim en tatlı molalardan biri oldu açıkçası J  İlk bakışta sadece öğrenciler için gibi gözükse de ve onlara çok faydası dokunacağını bilsem de, kitabı sadece bu kategoride değerlendirmek istemem. Eğer öğrenmeye ve öğrenme çeşitlerine meraklıysanız da bu kitap size göre. Öğrenmenin farklı metodlarla nasıl daha eğlenceli ve kalıcı olacağını biliyorsanız, bu konudaki her ispat edilmiş metod sizi de heyecanlandırıyorsa bu kitabı okumak size keyif verecektir. Metodların yine çoğunluğu Özgü Güler’e ait hap niteliğinde ve naif çizimlerle süslenmiş olduğundan bu kitap “okuduk, bitti” demeyen herkese hoş gelecektir diye düşünüyorum.

Zihin haritaları tekniği…

Öğrencilere ise özellikle tavsiye ediyorum. Ortaokul, lise, üniversite ve yüksek lisans da dahil… Şimdi yaz tatilindesiniz. Sınavlar gelip çatmadan, şimdiden hazırlık yapıp heybeyi doldurma zamanı bence bu mevsim. O yüzden sevgili öğrenciler ve öğrenmekle işi bitmeyenler, bu kitaba bir göz atın muhakkak diyorum.

Pomodoro…

Kitabın sadece sınavlara hazırlıkla ilgili olmadığını da ekleyeyim. Yani öğrenciyi sadece yarış atı gibi gören bir motivatörle (motivasyon vereyim, gaz vereyim yeter diyen kişi) karşı kaşıya değiliz çok şükür. Bu açıdan da kitap hoşuma gitti. Kişinin uyku düzeninin, sağlıklı beslenmesinin, sosyal ilişkilerinin de önemini vurgulamış Özgü Güler, çalışma metodlarını anlattığı gibi. Bu bütüncül yaklaşım, kişinin başarıya giderken her açıdan sağlığını korumasına da yardımcı oluyor.

Hadi bakalım, yaz rehavetine kapılmak yok. Şimdiden iyi okumalar.

 

Beynin Başarabileceğini Biliyor

Yazan: Özgü Güler

Cezve Çocuk, Mart 2017

128 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: