abone ol: Makale | Yorum

Aziz Mahmud Hüdayi

0 yorum
Aziz Mahmud Hüdayi

Ramazan kitaplığımızın son kitapları ile karşınızdayız. Bugün İstanbul ve özellikle Üsküdarlıların hamisi Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerini misafir ediyoruz.

Bir dede torunlarına hediye ettiği gemi oyuncakları ile Hüdayi hazretlerinin, Sultan Ahmet camisi açılışına gidişini anlatır. O fırtınalı günde Üsküdar’dan Sarayburnu’na geçebilmek bir mucize gibidir. Bu hikayenin üzerine çocuklar Hüdayi hazretlerinin hayatını merak ederler. Böylece dedeleri anlatmaya başlar.

Kitapta, kronolojik bir hayat hikayesi yerine, Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin hayatından, çocukların da ilgisini çekecek hadiseler anlatılıyor. Böyle kısa anekdotlar, menkıbeler daha akılda kalıcı oluyor aslında. Anlatılan hadiselerle verdiği sözde durmanın önemi gibi bazı önemli şahsiyet özelliklerine de değiniliyor.

Kırık dallı çiçek zikretmez…

Bu kitabın bir serinin parçası olduğunu anlıyoruz, ilk sayfalarda. Fakat diğer kitaplar aynı yazardan mı, bilgi yok. Diğer kitaplara konu edilen şahsiyetler şöyle imiş: Eyüp Sultan, Ahmet Yesevi, Hacı Bayramı Veli, Emir Sultan, Seyyid Abdulkadir Geylani, Mevlana Celaleddin Rumi.

Kitabın ilerleyen sayfalarda baba da kurguya dahil oluyor ve en son Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerinin şiirlerinden okuyor çocuklara.

Kitaptaki bazı tashih hataları inşallah diğer baskılarda düzeltilir. Çocuk kitaplarında da imlanın, yazılışın kusursuz olmasını istiyor insan. Ne de olsa bu tür tashih hataları, eserler üzerinde yeteri kadar emek sarf edilmediğini hissettiriyor insana. Böyle güzel kitaplarda ise hiç görmek istemeyeceğimiz bir şey bu.

Kitabın sonunda çeşitli sorularla bir test hazırlanmış.

Çocukların böyle güzel insanların hayatlarına dair bir şeyler okumasını önemli buluyorum. Sanal kahramanlardansa asıl kahramanlığı, onlar gibi yaşamış insanların hayatlarından solumaları çok daha yerinde gibi geliyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri

Yazan: Veysel Akkaya

Resimleyen: Murat Tanhu Yılmaz

1.Baskı Mart 2016, 44 sayfa

Aden Yayınevi, 9+

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: