abone ol: Makale | Yorum

Balino

0 yorum
Balino

 

 

Hayal kurmak, hayallerin elbet bir gün gerçekleşeceği üzerine bir hikaye Balino. Kahramanımız Lino adında bir çocuktur. Annesinden her gece hikayeler dinler. Bu hikayeleri ertesi gün sınıfındaki arkadaşlarına da anlatır. Babası piyano çalar Lino’nun ve yağmurlu günlerde bunu dinlemeyi çok sever.

Yine bir yağmurlu günde, uyku tutmaz Lino’yu. Hayali onu uyutmaz. Bir balinanın karnında yaşamak nasıldır diye düşünür ve bunu hayal eder, çok ister. Bunda annesinin anlattığı hikayenin de payı büyüktür tabi. Lino’yu fantastik bir takım olaylar, Ba ile tanıştırır. Balina Ba ile. Ba da, bir arkadaşla yolculuk etmenin hayalini kuran bir balinadır.

Kitapta kurguyu, anlatıcı diliyle dinliyoruz. Her ne kadar arada diyaloglar olsa da, kendimi metne çok dahil hissedemedim bu tarz nedeniyle. Sanki hep biraz dışarıda kaldım.

 

Hayal kurmanın her şeyin başı olduğu, çok istersen bir gün muhakkak hayallerine kavuşabileceğin vs üzerinde çokça duruluyor kitapta. Kurgu karışık değil, olaylar hızlıca ilerliyor, hatta Lino çok istediği hayaline kavuşmuş olsa da ilk günden ailesini özleyip, eve dönüyor. Çok çocuksu bir güzellik değil mi?

Kitap, çizimlerle desteklenmiş. Çizimleri beğendim, biraz daha netleştiriyor sanki kurguyu. Ve zaten Ba’yı, Lino’nun onun karnında olduğu anları görmek istiyorsunuz.

Kitabın sonunda İclal Aydın ve Nazlı Eray’ın kitap hakkında yorumları var. İclal Aydın’ın dikkat çektiği ayrıntı ve yorumu hoşuma gitti.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Balino

Yazan: Anıl Basılı

Çizen: Oğuz Demir

1.Baskı Mayıs 2018

60 sayfa, 7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: