abone ol: Makale | Yorum

Duygu Makinesi

0 yorum
Duygu Makinesi

Geçenlerde kütüphaneye gittiğimde gördüm bu kitabı. Hemen orada okumak için, okuma salonuna geçtim. Duygu Makinesi Beethoven’ı anlatan ve sanırım kitapta geçen eserleri dinlemeniz için bir de CD hediyesi olan bir çalışma. Tabi kütüphane kitabında CD yoktu. Ama internet var, bahsi geçen eserler kolayca bulunup dinlenebilir.

Bay Majör ve Torna Vida iki yakın arkadaştır ve makineleri çok severler. Torna Vida yaptığı duygu makinesini görmesi için Bay Majör’ü çağırır. Bir farecik üzerinde makineyi denerler. Tabi bu bir duygu makinesidir ve alet farenin duygularını değiştirecektir. En azından beklenen odur. Tek sorun makineyi harekete geçirecek şey’in eksikliğidir. İşte Bay Majör burada devreye girer ve bu iş için Beethoven müziklerini önerir.

İşte buradan itibaren makinenin fareciğin duygularını nasıl da değiştirebildiğini görürüz. Acaba makine mi değiştiriyordur duyguları yoksa Beethoven mı?

Kitap müzisyenin hayatı hakkında da bilgiler vermeyi ihmal etmiyor. Zaten amaç da bu değil mi? Bir yandan deneylere bir yandan müzisyenin hayatına tanıklık ediyoruz.

Kitaptaki çizimler biraz sert geldi bana. Biraz fazla CN çizgi filmleri gibi…

Umarım kedi topraklarımızın deha müzisyenleri için hazırlanmış çok güzel çocuk kitapları okuyabiliriz yakın zamanlarda.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Duygu Makinesi

Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları 4

Yazan: Neşe Türkeş

Resimleyen: Alp Türkbiner

Doğan Egmont Yayıncılık

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: