abone ol: Makale | Yorum

Karganın Eskici Dükkanı

0 yorum
Karganın Eskici Dükkanı

 

Baharın gelmesiyle kış uykusundan uyanan bir ayıyı görüyoruz ilk sayfada. Ee bütün kış uyuyunca, kalktığında ne görür insan? Pardon ayı… Toz tutmuş eşyalar, örümcek yuvaları kurulmuş duvarlar… Eh bir temizlik şart, adı bile var: bahar temizliği.

Tabi ormanın diğer sakinleri de aynı düşüncede olacak ki, sadece ayı değil, tavşan, köstebek ve kurt da bahar temizliğine başlarlar. Kırık mı at! Eskimiş mi gönder! İşe yaramaz mı, doğru çöpe!

Öyle böyle derken çöğ yığını oluştururlar bir köşede.

Karga İpleri Ele Alıyor

Olanları daldan izleyen bir komşu ise şaşırır bu işe. Her şeyi çöpe atarak bahar temizliği mi yaptığınızı sanıyorsunuz diye sorar komşularına!

O gece hiç boş durmaz. Bütün eşyaları elden geçirir. Bir “eskici dükkanı” gibi tezgah açar ormana. Sabah olduğunda ise komşular şaşırır gördüklerine. Herkes talip olur gördüğü güzelliklere.

Karga kıs kıs güler bu işe. Biraz el emeği ile, eski eşyaların nasıl da güzelleştiğini gösterir komşularına. Daha dün onları elden çıkaran komşuları, bu güzel eşayalar karşısında hiç de kayıtsız kalamazlar. Böylece

Kitabın çizimleri gayet güzel. Sadece biraz solgun geldi kitap kapağı gözüme. Birazcık daha canlı olsa, çocukların ilgisini daha çok çeker miydi ki?

Tutumlu olmak konusunda üstten bakışla nasihat etmeden, parmak sallamadan güzel bir hikaye yayınlanmasına sevindim açıkçası. Dilerim böyle kitaplar artar. Tutumlu olalım, tasarruf edelim, çok güzel. Yalnız aman diyeyim, bu bizi her şeyi biriktirmeye de götürmesin 😉

Şimdiden iyi okumalar.

 

Karganın Eskici Dükkanı

Yazan: Koray Avcı Çakman

Resimleyen:Mehmet Akif Kaynar

Kırmızı Kedi Çocuk

1.Basım Şubat 2016

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: