abone ol: Makale | Yorum

Masal Masal İçinde

0 yorum
Masal Masal İçinde

Daha önce bu seriden bir masal kitabını okumuştuk. Usta Kalemlerden Masallar serisinde bu defa Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabını okudum.

Kitapta gerçekten de masal masal içinde. Önce çok cömert ve iyilik sever bir padişahı görüyoruz sayfalarda. Fakat övülmekten pek çok da hoşlanıyor bu padişah. Halbuki bu hiç de iyi bir özellik değil. En başta kibre sürükler sizi kolayca ki, ondan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Bu yüzden padişahın veziri bu işe el atar. Böylece masalın içindeki masallar başlar.

Biz padişah ve veziri artık bir macera içinde takip ederiz. Bir, iki, üç, dört ve nihayet beş gün mesafeli beldelerde birbirinden ilginç insanların ve onların hikayelerinin izini sürerler. Önce sadece bir gizemi çözmek için yola çıkarlar ama sonra sır içinde sır ile karşılaşırar. Her sırrın çözümü, bir başkasına bağlıdır.

Tabi nihayet 5 günlük mesafedeki beldede düğümler çözülmeye başlar. Böyle başladıkları yere doğru geri bir yolculuk, dönüş başlar. Konakladıkları her yerde bir sırrı çöze çöze, işin aslını öğrene öğrene saraya geri gelirler.

Masal yolculuklarındaki gibi, burada da artık geri dönüş, bir kemale erme ile olur. Padişah hatasını anlar.

Bu masalları Ahmet Ümit büyülerinden dinlemiş. Ben dinlediğimi sanmıyorum ama daha önce okuduğuma eminim. Tabi tekrar okumak da oldukça iyiydi. Çünkü gizemlerin ne olduğunu çoktan unutmuşum.

Masallar biraz da dinleyene ders vermek için söylenir, bilirsiniz. Burada da hatalarının cezasını çeken insanlar görüyoruz hep. Aç gözlülüğün, öfkenin, sabırsızlığın, zulmün ağır bir şekilde cezalandırıldığını görüyoruz. Kahramanın biri kendi kendini cezalandırırken, diğeri hem kendini hem açgözlü arkadaşlarını cezalandırıyor. Bu cezalardaki ilginç bir nokta da sürekli olmaları. Kimi her gün, kimi her hafta, aynen tekrar ediyor.

Metindeki bazı kelimeleri masal atmosferine pek yakıştıramadığımı da söylemeden bitirmeyeyim. Mesela varsıl. Mesela varoş. Yadsımak, öneriyi benimsemek vs de var.

Bir iki detay nedeniyle kitabın, 11-12 yaş üstü için daha uygun diye düşünüyorum.

Kör adam, şapkacı, demirci, müezzin ve kuyumcu ilginç hikayeleri ile okuyucusunu bekliyor. Benim okuduğum kitap Doğan Egmont’a aitti ama sanırım yeni baskılar Everest yayınlarından yapılmış.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Masal Masal İçinde

Ahmet Ümit

Doğan Egmont Yayıncılık

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: