abone ol: Makale | Yorum

Nasıl Yazıyorum?

0 yorum
Nasıl Yazıyorum?

Önce kitabı alıyorum.

Mail grupları, arkadaşlar, gazetelerin kitap ekleri, web siteleri, bloglar, yayın evlerinin tanıtımları vs derken kitaplardan öyle ya da böyle haberdar oluyorsunuz.

Bana kitap gönderen iki yayınevi var. Nasıl seviniyorum kapım çalınıp da kitap kargosu geldiğinde… Bence bunu bilseler her yayınevi gönderirdi yeni çıkanları :D. Neyse isim vermeyeyim ama onlar kendilerini biliyor, çok teşekkür ediyorum kendilerine. Tabi her çıkan çocuk kitaplarını göndermiyorlar maalesef J Sanırım herkese biraz biraz gönderiliyor.

İsteyince gönderenler var. Sanırım şimdiye kadar 3 yayınevinden bu şekilde kitap istedim. Tekrar istemeyemedim henüz. Zor bu işler.

Son zamanlarda kütüphaneden bakayım dedim. Semtimdeki kütüphanede fazla yayın yok gibi duruyor. Fakat yine de istifade ettim.

E tabi, şimdiye kadar da kütüphanemde olan kitaplar var, az değiller.

Hasılı, yükün büyük çoğunluğu pamuk ellerin girdiği cebime bakıyor. Bazen indirimleri takip ediyorum, bazen çok merak ettiğim bir kitabı parasına kıyıp alıyorum.

 

Çocuk kitaplarını biliyorsunuz, hiç de ucuz sayılmazlar. Şikayetim yok, fakat tanıtım sitesi yürütmek bu açıdan zor. Hatırlı bir miktarı şimdiye kadar yatırdım şu sayfalara. (Belki de bir kısmını uygun fiyata satışa çıkarmalı. Alır mıydınız? 🙂 )

Kitabı okuyorum. Tabi bu arada not almam gerekiyor. Eğer masada okumuyorsam telefonla fotoğraf çekmek suretiyle not almak istediğim sayfayı kaydediyorum. Meğer bu metodu kullanan az kişi değilmişiz.

Sonra yazmaya başlıyorum. Notları değerlendiriyorum vs.

Kitabın yayınlanmak üzere fotoğraflarını çekiyorum. Işık, arka plan vs önemli bu aşamada. Uygun değilse ayarlamak hatta belki gündüzü beklemek zorundasınız. Fotoğrafları bilgisayara aktarıp, düzenliyorum. Boyutları küçült, kes, döndür, renk ayarı yap. Sonra onları karışmayacak bir yere kaydet. Öne çıkan görsel için kitabın netten temiz bir fotosunu bulup, site ölçülerine uygun ayarla…

Yazıyı siteye yapıştırıyorum. Resimleri yüklüyorum. Tag belirle, kategori seç, SEO’ya uygun olarak başlık yaz, açıklama gir vs bu işlerle uğraşıyorum. Sonra uygun bir tarihe zamanlıyorum yazıyı.

Aslında hedefim pazartesi, çarşamba ve cuma haftada 3 gün yazı yayımlamaktı. Uzun süre yolunda gidiyor ama bazen bir ay kadar aksayabiliyor.

Yazıyı yayımladıktan sonra, tweetdeck’ten tivitleri giriyorum, yazının linkini verip.

Yazı yayınlandıktan sonra instagram ve facebook sayfamızdan da link vererek takipçileri haberdar ediyorum.

En yalın haliyle böyle işte bir değerlendirme yazısının yayınlanıp, okuyucu karşısına çıkması…

Oradasınız, okuyorsunuz ve kıymet biliyorsunuz. Biliyorum. Bütün bu gayret, varlığınızla daha da anlam buluyor.

Hadi çay içelim.

 

Rabia Gülcan Kardaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: