abone ol: Makale | Yorum

Gece Çiçeği İstanbul

2 yorum
Gece Çiçeği İstanbul

Galiba artık site okuyucuları da benim düşünceme aşina. Hangisine? Kitapların da okunmak için bir kaderi vardır, düşünceme. İşte ispatı: Yıllardır kütüphanemde duran, bir başlayıp niye bilmem bıraktığım, nice zaman sonra yeniden başlayıp keyifle okuduğum… sonra herhalde bir seyahat vesile ile yine ayrı düştüğüm ve nihayet artık site için okumayı bitirdiğim bir kitap var: Gece Çiçeği İstanbul.

Nazlı Eray’ın kaleme aldığı roman, iyi bir edebiyat eseri tadında, öncelikle onu söylemeli. Ayrıca İstanbul’da Kuledibi’nde başlayan, sık sık Eyüp Sultan’a uğrayan bir hikaye olduğu için de ayrıca calibi dikkat. Ben, çocuklar için yazılmış eserlerde, şehrin güzel ve tarihi dokusu ile kurguya dahil olmasını çok önemsiyorum. Sanki eser bu şekilde daha çok hayata dahil ediliyor gibi geliyor.

 

Gece Çiçeği İstanbul, fantastik bir roman. Kurguda fantastik unsurlar olunca, gerçekçiliğin zedelenmesi gibi bir tehlike oluyor. Kitapta böyle bir durum yok. Bir insanın zaman, mekan içinde hatta türler arasında geçişinde bile sıkıntı yaşamıyorsunuz. Türler arası geçiş, merak ettirdi sizi değil mi? Kahramanlarımız birkaç bölüm kanarya olarak devam ediyorlar maceralarına, olan bu. Üstelik kafes arkadaşları kim, tahmin bile edemezsiniz.

Gece Çiçeği İstanbul, iç içe geçmiş unsurları ile merakınızı diri tutan, karakterlerinin hakkını veren, dikkatinizi dağıtmayan bir roman.  Satırlar arasında sizi şaşırtmayı başarıyor. Bazı kahramanları görünce yine mi sen diye sinirlenip, bazılarına elinizi uzatıp yardım edesiniz geliyor.

Kitabın resimlemelerini daha farklı hayal ediyorum. Kitaptakilerle pek barışamadık gibi. Fakat kapak rengi, mor zemin üzerine altın rengi harfler, sert kapak, kitabın albenisi arttırmış.

Gece Çiçeği İstanbul, Doğan Egmont’un usta kalemlerden masallar serisinden. Serinin diğer kitaplarını da merak etmedim değil…

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Gece Çiçeği İstanbul

Yazan: Nazlı Eray

Resimleyen: Gökçe Akgül

2.Baskı, 2010

170 sayfa

  1. Niye özet yok canım arkadaşım

Trackbacks/Pingbacks

  1. Masal Masal İçinde-Ahmet Ümit-Çocuklar Okuyor-Çocuk Edebiyatı Kitaplar - […] önce bu seriden bir masal kitabını okumuştuk. Usta Kalemlerden Masallar serisinde bu defa Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: