abone ol: Makale | Yorum

“Benim Gibi Bir Oyuncak”

0 yorum
“Benim Gibi Bir Oyuncak”

 

Bir çocuk onkoloji biriminin eski çalışanı olan Amy Jandrisevits, sahip oldukları farklılıkların aynısını oynadıkları şeylerde – özellikle oyuncak bebeklerde – görmenin çocuklar için çok iyileştirici olduğunun fazlasıyla farkındaydı. İşte ona, “Benim Gibi Bir Oyuncak” projesini hayata geçirme motivasyonunu veren şey bu oldu.

“Çocuklarla çalıştığım dönemde çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlamak için oyun terapisinde oyuncakları kullanırdım,” diyor Amy Jandrisevits. Emekli olduktan sonra gelenekselin dışında oyuncak bebekler yapmaya başlayan Amy, öncelikle engelli çocuklara ulaşmayı hedefliyor. Her biri el yapımı olan bebekler, kedine özgü fiziksel özellikleri, tıbbi sorunları ya da etnik kökeniyle birebir oyuncak sahibi çocuğa benziyor.

Bir oyuncak, yapım ve kargo işlemleri dahil 100 Dolara mal oluyor. Ancak bunu karşılayamayan aileler için aradaki farkı karşılayarak oyuncağın ihtiyacı olan herkese ulaşmasını isteyen Amy,  GoFundMe üzerinden yürüttüğü kampanya ile bağış topluyor.

Amy aynı zamanda tıbbi müdahale gören çocukları da rahatlatmak için oyuncaklar üretiyor ve bu konuda bir hastaneyle ortak çalışmalar yapıyor.

Amy esas amacının oyuncakları ücretsiz verebilmek olduğunu söylüyor: “Eğer akıl ve ruh sağlığı, tıbbi bakımın en önemli parçalarından biriyse, bu oyuncaklar çok önemli bir rol oynayabilir.”

Şimdiye dek 300’den fazla oyuncak bebek yapan Amy’nin projesinin ne kadar değerli olduğunu anlamanın en iyi yolu, oyuncaklarını eline alan çocukların yüzlerindeki mutluluk ifadesine bakmak.

 

Eğitimpedia

Kaynak: https://www.inspiremore.com/a-doll-like-me/?fbclid=IwAR0grZnQJPdJDad4hXFlfcO4sgIJflrWHZlBFFBpAtoFnO36V-CHUpodBoc

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: