abone ol: Makale | Yorum

Benim İstanbul’um

0 yorum
Benim İstanbul’um

İstanbul’u sevmezse gönül, aşkı ne anlar demiş ya şair, sanki aşk gibi birçok insanı ortak noktada buluşturan bir sevda da İstanbul sevdasıdır. Benim İstanbul’um çocuklar için bu şehri anlatan bir rehber hem de bir etkinlik kitabı. Yani daha çocukken bu sevdayı gönüllerine ekecek bir çalışma.

Mevzu İstanbul olunca bence çocuklar için ne kadar çok kitap yazılsa yeridir. Hatta bu kitabı okurken her semte bir kitap hazırlansa diye bile düşündüm. Şehrin öyle zengin bir mirası, öyle vazgeçilmez isimleri var ki… hangi birini es geçebilirsin? Fakat tabi o zaman da ortaya resimli bir tarih kitabı çıkma tehlikesi var ki, çocukların seveceği şüpheli…

Benim İstanbul’um kitabında da bazı bilgilerin çocuklar için çok da gerekli olmadığını düşündüm. Bazen detaylı bilgiler, bu tür kitaplar için sıkıcı bir etkiye dönüşebiliyor.

Dediğim gibi İstanbul gibi bir şehir için böyle bir kitap hazırlamak kolay iş değil tabi. Bu açıdan Benim İstanbul’um önemli bir boşluğu dolduran kitaplar arasında olacaktır. Kitap zaten sadece rehber kitabı değil. İlkokul 1-2. Sınıf kitaplarında, yardımcı kitaplarda görebileceğimiz türden farklı türlerde etkinlikler de her konunun ardından çocuklara sunulmuş. Bu açıdan çocukların dikkati, kitap boyunca diri kalacaktır muhtemelen.

Kitabın külliye, bedesten gibi kelimelerin açıkladığı gibi; şerefe, siluet, hanedan, sinagog vb bence hitap ettiği yaşın bilmeyebileceği kelimeleri de açıklamasını beklerdim. Hatta küçük bir sözlük bu kitaba çok iyi giderdi.

Kitap ikinci baskıda bazı imla, harita yanlışlarını vs de düzelterek çocuklara İstanbul’u tanıtmaya devam eder umarım.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Benim İstanbul’um

İstanbul Rehber ve Etkinlik Kitabı

Yasemin Gülcü, Yurdanur Ay Paşa

Resimleyen: Betül Ünlü

Hayy Kitap, Kasım 2017

88 Sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: