abone ol: Makale | Yorum

Makaku

0 yorum
Makaku

Farklı kültürlerin masallarını, orada yaşayan insanların çocuklarına neler anlattıklarını merak eder misiniz? Acaba uzak ülkelerin insanları,  hangi hikayelerle çocuklarını hayata hazırlar… İşte bu gibi sorularla merak ettim Makaku setini…

Makaku seti, altı kitaptan oluşan Afrika masalları.

Her kitap, hayvanların başrolde olduğu kısa bir masalı içeriyor. Masallarda fillerin maymunları sevmemesini, aslanların neden uzun yeleleri olduğunu, yine aslanların neden antilopları kovaladığını vs öğreniyoruz. Aslında doğanın kanunu denilebilecek bu olaylara hep farklı ve tabi ki masalsı bir açıklama getirmiş metinler. Mesela Aslan Kosi saçlarını, her ay kestirdiği berberi Fare Poko emekli olunca, Antilop Mboloko’ya kestirmek zorunda kalır. Mboloko ormanın tek ve en kötü berberidir. Aslanın yelelerini öyle kötü keser ki, Aslan o günden sonra yelelerini uzatmaya karar verir.

Makaku masalların baş kahramanı ve aslanın danışmanı olan maymun. Akıllı, kurnaz… Bazen hata da yapıyor ama farkına varınca hatasından dönüyor. Her masalın sonunda masalla ilgili bir de mesaj eklenmiş. Bu tarzı artık çocuk kitaplarında pek görmesek de itici bir yanı yok. Masallar sabırlı ol, çalışarak kazan, dürüst ol, yanlış yapan birinin hatasını yayma gibi mesajlar veriyor okuyucuya.

Resimler çok profesyonel değilse de kitaba uyum sağlamış. Fakat metin resim üzerine yerleştirilmiş ve bu bazen okumayı zorlaştırıcı olmuş. Beyaz bulutlar üzerine gelen beyaz renkteki yazı mesela… Birkaç kelime böylelikle okunamaz olmuş.

Masalların yazarı Enzo İkah’ın ilginç bir hayat hikayesi var. Kongo doğumlu yazar –aslında ülkesinde çok ünlü bir pop star imiş- siyasi sebeplerden ülkesinden kaçmak zorunda kalır. İlk uçak İstanbul’a olduğu için buraya gelir. Şimdilerde şarkı söyleyerek geçimini sağlamaya çalışıyormuş.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Makaku

Çocuklar İçin En Güzel Afrika Masalları

Yazan: Enzo İkah

Resimleyen: Semih Eskicioğlu

1.Baskı Mart 2017

Puslu Yayıncılık

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: