abone ol: Makale | Yorum

Büyük Orman Avcıları

0 yorum
Büyük Orman Avcıları

Geçen sene bu zamanlar sosyal medya üzerinde sıkça paylaşılan bir video çocuk edebiyatı meraklılarının epey ilgisini çekti. The Book With No Picture adlı ki kitabın adı da bu sanırım videoda yazar B.J. Novak, resimsiz kitabını bir grup çocuğa seslendiriyordu.

Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı? Hatta resimli olmalı mı? Bu soruların net cevapları yok, farklı görüşler var. Fakat eskisine nazaran çok daha kaliteli, sanat ürünü denebilecek nitelikte çizimler, çocuk kitaplarında yer alıyor, burası açık. İyi kurgu ile beraber iyi resimler, hikayeden bir şey eksiltmeyecek fakat belki daha da zenginleştirecek detaylar, kimi fantastik kimi gerçekçi üsluplar ile çocuk kitapları bir ekip çalışmasını gerektiriyor.

B.J. Novak resimsiz bir kitabın da çocuklar için eğlenceli olabileceğini gösterdi bizlere. Fakat yukarıda özellikle söylediğim gibi o, kitabını seslendirdi. Okuyunca da aynı etkiye sahip olur mu böyle bir kitap? Çocuk tarafından yahut da büyükler tarafından. Aslında şunu biliyoruz ki çocuklar, monoton bir sesle değil canlandırma ile okunan kitapları dinlemeyi seviyorlar, hepimiz gibi.

Resimsiz kitapların yanında artık yazısız kitaplar da sunuluyor çocuklara. Onlardan karşılaştığım ilki…

Abm yayınlarının da yazısız bir kitabı mevcut: Büyük Orman Avcıları.

Kitabın kapağında “Bu kitabın yazarı sensin” uyarısı dikkat çekici. Kitabı resimleyen Dennis Nolan.

Kitap, benim okul çağımın resim defteri boyutlarında. Resimlerde muhtemelen kral ve kraliçesi de olan minik orman yaratıklarının avlanmaya çıkışlarını görüyoruz. Ağzı çizilmeyen bu küçük canlılar biraz da şaşkın göründüler bana. Tek bir kahraman yok, topluca hareket ederek avlanmaya gidiyorlar. Ve bir ateş etrafında marşmelovunu kızartan bir kız çocuğundan bir tanecik şeker avlıyorlar! Kabile mutlu oluyor ve çoluk çocuk onlar da ateşin etrafında şeker kızartmaya başlıyorlar.

Bu macera esnasında kendilerinden kat be kat büyük orman hayvanları ile karşılaşıyor ama hiçbir zayiat vermiyorlar. Sanki sadece gergin bir karşılaşma anı yaşanıyor.

Kitap her ne kadar okuyucunun yazması için resimlenmişse de az çok hikayenin iskeleti belli denebilir. Yine ilk basamak olması açısından çocuklarınızla bir kitap da siz yazabilirsiniz.

Rabia Gülcan Kardaş

*Bu yazı ilk olarak Arka Kapak dergisi, 3. Sayısında yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: