abone ol: Makale | Yorum

Bi’keresinde Oluyor Herşey

0 yorum
Bi’keresinde Oluyor Herşey

 

“Bi’keresinde” Fatih Turanalp’in kaleme aldığı, Nar Çocuk yayınları tarafından Eylül 2013 İstanbul’da bedene bürünen bir kitap. Kitabı Sevgi İçigen resimlemiş.

Yayın evinin “öykü dizisi”nden çıkardığı kitap, çocuklar için masal tadında kısa hikayelerden oluşuyor. Bi’keresinde diye başlıyor her yeni hikaye. Her şey bi’keresinde oluyor.

 

bikeresinde

Kahramanımız kah normal bir çocuk, kah bir yelkovan, kah kırmızı bir domates, kah bir şapka oluveriyor. Hiç de yadırgamıyorsunuz bu değişimleri, hiç abartı gelmiyor. Tam aksine insanda, eşyada, varlıkta merak ve hayret dolu bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Deyimler dümdüz anlamları ile karşılayıveriyor sizi, hep alıştığınız şekilde onları görmeyince şaşırıyorsunuz. Anlamları üzerine tekrar düşünebiliyor, kullanırken farkında oluyorsunuz böylece. Biraz çocuk bakış açısı gibi diyelim de daha iyi anlatmış olalım. Neyse o gibi, her şey gibi bazen hiçbir şey gibi. Karnı acıkınca planlarını yiyen, sonra pilav pişirip planlarının yerine dolaba koyan gibi.

Bi’keresinde muhtemelen okuyucuya hikmetli sözler, derin düşünceler vaad eden bir kitap değil. En azından ilk bakışta… Çocuk okuyuculara nasihat vereceğini vaad eden, ebeveynlere altın değnekle değişim sözü veren bir kitap hiç mi hiç değil. Fakat o kadar hayatın kıvrımlı yollarında, basitliğin (bayağı anlamında değil elbet, sade anlamında) kapsayıcılığında dolanıyor ki siz zaten orada, o satırlarda yazanlardan ayrı bir şeyler de hissediyorsunuz. Ve bu hislere güvenebileceğinizi de biliyorsunuz.

Kitapları okurken ister istemez gerçekleştirdiğim bir kriterim vardır benim. Bu kriter kitaplarda geçiyor mu hiç bilmiyorum. Ben “Bu kitabı kime hediye edebilirim?” kriteri ile okuyorum çoğunlukla. Bu soruya vereceğim cevaba göre şekillenir biraz da kitabın rengi, benim gönül hanemde. Bi’keresinde’yi okurken de bu kitabı hangi çocuk arkadaşıma hediye edebilirim diye düşündüm. Bu satırlar kadar latif, onlar kadar zengin bir dünyası olan bir küçük hanım canlandı gözümde. Elimdeki kitap bana imzalı, onu veremem ama en kısa zamanda bir tane de o küçük hanıma “Bi’keresinde” diyebilirim. Keyifle okuyacağından eminim.

Şimdiden size de iyi okumalar.

 

Rabia Gülcan Kardaş

 

Bi’ Keresinde

Fatih Turanalp

Nar Yayınları/Çocuk Kitapları Dizisi

Trackbacks/Pingbacks

  1. Anlatsana - Çocuklar Okuyor - […] düşen bir mektup almıştı bi’keresinde…” diye bitiyor Anlatsana. Sahi siz Bi’keresinde‘yi okumuş […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: