abone ol: Makale | Yorum

Bi’keresinde Oluyor Herşey

0 yorum
Bi’keresinde Oluyor Herşey

Bi’keresinde” Fatih Turanalp’in kaleme aldığı, Nar Çocuk yayınları tarafından Eylül 2013 İstanbul’da bedene bürünen bir kitap. Kitabı Sevgi İçigen resimlemiş.

Yayın evinin “öykü dizisi”nden çıkardığı kitap, çocuklar için masal tadında kısa hikayelerden oluşuyor. Bi’keresinde diye başlıyor her yeni hikaye. Her şey bi’keresinde oluyor.

 

bikeresinde

Kahramanımız kah normal bir çocuk, kah bir yelkovan, kah kırmızı bir domates, kah bir şapka oluveriyor. Hiç de yadırgamıyorsunuz bu değişimleri, hiç abartı gelmiyor. Tam aksine insanda, eşyada, varlıkta merak ve hayret dolu bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Deyimler dümdüz anlamları ile karşılayıveriyor sizi, hep alıştığınız şekilde onları görmeyince şaşırıyorsunuz. Biraz çocuk bakış açısı gibi diyelim de daha iyi anlatmış olalım. Neyse o gibi, her şey gibi bazen hiçbir şey gibi. Karnı acıkınca planlarını yiyen, sonra pilav pişirip planlarının yerine dolaba koyan gibi.

Bi’keresinde muhtemelen okuyucuya hikmetli sözler, derin düşünceler vaad eden bir kitap değil. Çocuk okuyuculara nasihat vaad eden, altın değnekle değişim sözü veren bir kitap hiç mi hiç değil. Fakat o kadar hayatın kıvrımlı yollarında, basitliğin (bayağı anlamında değil elbet, sade anlamında) kapsayıcılığında dolanıyor ki siz zaten orada, satırlarda yazanlardan ayrı bir şeyler de hissediyorsunuz. Ve bu hislere güvenebileceğinizi de biliyorsunuz.

Kitapları okurken ister istemez gerçekleştirdiğim bir kriterim vardır benim. “Bu kitabı kime hediye edebilirim?” kriteri. Bu soruya vereceğim cevaba göre şekillenir biraz da kitabın rengi, benim gönül hanemde. Bi’keresinde’yi okurken de bu kitabı hangi çocuk arkadaşıma hediye edebilirim diye düşündüm. Bu satırlar kadar latif, onlar kadar zengin bir dünyası olan bir küçük hanım canlandı gözümde. Elimdeki kitap bana imzalı, onu veremem ama en kısa zamanda bir tane de o küçük hanıma “Bi’keresinde” diyebilirim.

Rabia Gülcan Kardaş

 

Bi’ Keresinde

Fatih Turanalp

Nar Yayınları/Çocuk Kitapları Dizisi

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir