abone ol: Makale | Yorum

Anlatsana

0 yorum
Anlatsana

Anlatsana’yı okuyalı uzun zaman oldu. Bir de Okur Dergi için 2019 için kitap seçmem gerektiğinde okudum Anlatsana’yı. Şimdi tekrar, sizin için. “Anlatsana, neden şaşkın şaşkın bakıyorsun?” diye başlayan bir kitap o. 14 denemeden oluşuyor. Deneme ama içine hikayeler karışmış denemeler. Hikaye, deneme, fikir, düşünme.

Açıkçası üzerine yazarken zorlandığım kitaplardan biri. Güzel veya ilginç gördüğümüz her şeyin fotoğrafını çekmeye davranıyoruz ya.. Bir de o kadar güzel anlar vardır ki, gönülden duyumsarsınız ve fotoğrafını çekmek aklınıza bile gelmez, sadece daha fazla hissetmek istersiniz. İşte Fatih Turanalp kitapları benim için biraz böyle. Okuyayım, yazarın işaret ettiği yerden bakayım, düşüneyim, fark edeyim, hissedeyim… Sonra o hayret duygusu ile yeni bölüme geçeyim.

Velhasıl okuma eşiği üstündeki her okuyucu için, şimdiden iyi okumalar dileyelim. “Bizim çocuğu/öğrencilere olur mu ki?” diye düşünenlere, bence siz de okuyun diyeyim.

Çünkü bazen nasıl da olayları yanlış okuduğumuzu, bazen haksızlıklarımızı, bazen sokakta yürüyen bir yabancıyı kitapta bulabilir; hayatın içindeki pek çok unsurda da kitabı görebiliriz.

“gökyüzünden düşen bir mektup almıştı bi’keresinde…” diye bitiyor Anlatsana. Sahi siz Bi’keresinde‘yi okumuş muydunuz?

Anlatsana

Yazan: Fatih Turanalp

Resimleyen: Nurten Deliorman

Nar Çocuk, 2019

71 sayfa, 10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: