abone ol: Makale | Yorum

Geçmişe Tırmanan Merdiven

0 yorum
Geçmişe Tırmanan Merdiven

Epeydir Behiç Ak okumamıştım. Şimdi yeniden okumak ve yine yazarın tanıdık sesi ile karşılaşmak iyi geldi. Geçmişe Tırmanan Merdiven de bir yazarın hikayesi.

Belki de iki demeliydim. Çünkü tarihi Boğaziçi köşküne taşınan yazar da var hikayede, günlerini ağaç dallarına uzanarak geçirmeyi seven Doğaç da. (Doğaç nasıl bir isimdir bu arada!:) )

Kitapta yazar sakin sakin ilerletiyor bizi hikaye boyunca. Yavaş yavaş ama çok da giriftleştirmeden örgüyü kuruyor. Merak da var, gizem de. Ama abartısız. Behiç Ak kitaplarının olmazsa olmazı, yine mahalle, mahalleli var fon olarak. Mahalleden Doğaç ve Sultan adlı iki çocuğun hikayesine ise biraz daha yakından şahit oluyoruz. Sultan’ın anne-babası ayrılmıştır, Doğaç’ın ise babası vefat etmiştir. Bu iki yaradır belki de çocukları bir araya getirip, kendi öykülerini bulmalarına yardım eden. Sonra tabi yine ikisinin de hayatına dokunan yazar, Seyfettin Sarıgöl.

Hikaye içinde hikayeler/metinler de okuyoruz kitapta. Doğaç’ın kaleminden. İlkinde, “padişah”lığı abartan, şakşakçılara dair bir hikaye var. Hem de en sonunda padişahı kaçırtacak kadar abartıyorlar işi! Bu hikayede padişah yerine kral/imparator vs seçilseydi daha mı iyi olurdu, diye düşündüm. İkincisi ise kitabın kilit noktasını oluşturan ve kurgu boyunca örülmüş merakımızı gideren bir hikaye.

Velhasıl keyifle okunacak, yazar olmak, sadece “anlamak için bakmak” isteyen çocukların moralini yükseltecek bir kitap Geçmişe Tırmanan Merdiven.

Şimdiden iyi okumalar.

Geçmişe Tırmanan Merdiven

Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak

Günışığı Kitaplığı

1.Baskı Kasım 2012

20.Baskı Ekim 2019

91 sayfa, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: