abone ol: Makale | Yorum

Elhamdülillah Allah’ım

0 yorum
Elhamdülillah Allah’ım

Daha önce Selahaddin kitabı ile konuk ettiğimiz Rabia Karzan, bu defa daha küçük yaş grubu için hazırlanmış iki kitabıyla misafirimiz. Sübhanallah Allah’ım ve Elhamdülillah Allah’ım.

Küçük bir kızın, Zeynep’in dünyayı tanımasını Elhamdülillah ve Sübhanallah kelimeleri üzerinden okuyoruz bu kitapta. Zeynep meraklı bir çocuktur, öğrenmeyi de sever. Annesi ve babasından bu iki kelimenin (iki ayrı kitapta) ne demek olduğunu öğrenir. Ve ardından gün boyu, karşılaştığı farklı durumlarda bu iki kelimeyi arar.

Kitabın çocuk gözüyle, çocuğun gündelik hayatından örnekler içermesi çok hoşuma gitti. Ayrıca kelimeler öğretilirken, aşırı pembe bir tablo da çizilmemiş. Fakat o durumdan hayır bir bakışa geçiş yapabilmiş Zeynep. Mesela abisi düşüp ağladığında, ayaklarımızın ne güzel bir nimet olduğunun farkına varmış.

Piknik gezisinde, parka gittiğinde, bulutları, yağmuru, yiyecekleri, arkadaşları, ailesini gördüğünde, dediğim gibi gündelik hayatında içinde bu iki güzel kelimeyi kullanıyor Zeynep.

Kitabı okuyan, kitabın okunduğu çocuklar da umarım kendi hayatlarında benzer durumlarla karşılaşınca Sübhanallah ve Elhamdülillah demeyi hatırlarlar. Çünkü şükür duygusuna ne çok ihtiyacımız var.

İki kitabında sonunda çocuklar için etkinlik ve sorular var.

Şimdiden iyi okumalar.

 Sübhanallah Allah’ım ve Elhamdülillah Allah’ım

Yazan: Rabia Karzan

Resimleyen: Nur Evşan Dağ

1.Baskı Mayıs, 2019, 32 sayfa

Siyer Çocuk Yayınları, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: