abone ol: Makale | Yorum

Selahaddin Kudüs Muhafızı Olma Yolunda

0 yorum
Selahaddin  Kudüs Muhafızı Olma Yolunda

Dedesinin,ismini Selahaddin koyduğu bir minik delikanlı ile karşınızdayız bugün. Adını neden Selahaddin koymuştur peki? Tabi, Kudüs fatihinden ilhamla. İşte dede torun arasında da bu isimden hareketle başlayan bir sohbete tanık oluyoruz kitapta.

3 kutsal mescidden, hicretten de bahsediliyor bu sohbette. Kudüs’ün elimizden çıkmasına sebep olarak da “Rabbimize kavuşacak olmayı unuttuk. Biz İslam için çalışmayı unutunca da müşrikler çalıştığının karşılığını aldılar. Bugün Kudüs’ün bulunduğu Filistin’i işgal ettiler.” sebebini okuyoruz. Kitabın başında da, Müslümanların çalışmayı bıraktığında çeşitli alanlarda itibar kaybedecekleri, söz hakkını yitirecekleri ima ediliyor.

“Dünyayı, tüm toprakları ve insanları, hangi dile, dine mensup olurlarsa olsunlar Allah’ın kanunları ve adaleti ile yönetmek bizim görevimizdir.” diyor yazar, dedenin dilinden.

Kitapta Kudüs’ün tarihi, mimari yapısı vs gibi unsurlar yerine, Selahaddin Eyyubi üzerinden bir anlatım var. Eh kitabın adı da Selahaddin zaten.


Çocuklara örnek bir kahraman da gösterilmiş oluyor böylece. Çalışan, dua eden, insanlara öğreten bir komutan. Küçük kahramanımız Selahaddin de bu örnekliği hemen almış olarak, kendi planlarını yapıyor.

Kitabın sonunda Kudüs fotoğrafı ve haritası da verilmiş.

Kısa, mesajını net veren bir hikaye.

Şimdiden iyi okumalar ve Kudüs’e özgürlük dileyelim.

 

Selahaddin

Kudüs Muhafızı Olma Yolunda

Yazan: Rabia Karzan

Çizen: Suat Karadağ

Siyer Çocuk Yayınları

Aralık, 2018

47 sayfa, 7+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Elhamdülillah Allah'ım - Çocuklar Okuyor - […] önce Selahaddin kitabı ile konuk ettiğimiz Rabia Karzan, bu defa daha küçük yaş grubu için hazırlanmış […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: