abone ol: Makale | Yorum

İhtiyar Kunduracı

0 yorum
İhtiyar Kunduracı

 

Oldukça sade bir hikaye var bugün elimizde. İhtiyar Kunduracı, sayıları epey azalmış tamircilerden biri.

Bu ihtiyar Çosogi’nin kapısını birgün bir delikanlı çalar. Ayağındaki ayakkabıları tamir ettirmek istemektedir. Fakat İhtiyar Kunduracı şöyle bir bakar ayakkabılara ve tamirlik bile yeri olmadığını anlar, kabul etmez bu işi.

Çocuk ısrar edince, kunduracı da çocuğun aslında kim olduğunu anlayınca ver bakayım şunları der. Oldukça fakir olan çocuğun o ayakkabının tamirinden başka şansı yoktur kısaca.

Burada durup düşündüm. Bazen bizim de kapımızı böyle iyilik fırsatları çalıyor ve biz işin perde arkasını bilmediğimiz için geri çeviriyor olabilir miyiz? İhtiyar Kunduracı, çocuğun gerçekten çok fakir olduğunu anlamadan önce de o kunduralar için vakit harcayabilir miydi? Sanırım insan yanımız, böyle durumlara ihtiyaç duyuyor. Yani gerçek acı hikayeye!

Velhasıl Çosogi ayakkabı ile epey uğraşır ama usta eli değdiğini gösterir. Üstüne üstlük bir de çocuğa para yardımında bulunur, kata kulliye getirip. Oldukça kısa bir hikaye. Resimlemeler güzel. Okuma yazma bilmeyen minikler bile hikayeyi bir iki dinledikten sonra resimler üzerinden hikayeye hakim olacaklardır.

Küçüklerin “tamir” fikrini öğrenmesi gerektiği net. Şimdiden iyi okumalar.

 

İhtiyar kunduracı

Yazan: Attila jozsef

Resimleyen: Rozi Bekes

1.Baskı Temmuz 2018

YKY, 5+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: