abone ol: Makale | Yorum

Canım Arkadaşım

0 yorum
Canım Arkadaşım

 

 

Arkadaşlık nedir? Küçük bir çocuğa bu kavram nasıl anlatılır? Nasıl anlatılsın ki, arkadaşı ona şaka mı yapıyor yoksa düpe düz sömürüyor mu ayırt etsin? Bu kavramlar ve konular dün bir arkadaşımın çocuğu hakkında anlattığı hadise ile iyice zihnimde yankılandı… Sahi, “arkadaşım” diye düşündüğümüz kaç kişinin duygusal ya da maddi zorbalığına maruz kalıp, ses çıkaramadık… değil çocukken, büyüdüğümüzde bile karşılaşmıyor muyuz böyle insanlarla?

Gelelim Canım Arkadaşım kitabına… Kitapta bir hikaye kurgusu yok. Yer yer hikayeleştirilmiş arkadaşlık üzerine görüşler var. Tabi bunlar şahsi görüşler değil, çok daha objektif ve çocukların konuyu anlamasını kolaylaştıracak şekilde…

Arkadaşlar sevinçleri çoğaltır, iyi işlerimizi takdir eder, arkamızdan konuşmazlar ve konuşulmasına da müsaade etmezler…

Kitapta güzel bir anlatımın yanı sıra arkadaşlık başlığı altında değerlendirebileceğimiz farklı kültürlerden kavramlara da yer verilmiş. Ubuntu dostluğu onlardan biri.. Yine askıda kahvenin anlatıldığı Napoli’nin dostluk kahvesi bölümü karşılıksız iyiliği anlatıyor. Arkadaş kelimesinin ise arka-taş’dan geldiğini bu kitapta öğrendim. Bir başka öğrendiğim şey ise “canımın şırası” tabiri oldu ki, bayıldım. Azeri kardeşlerimiz arkadaşı böyle ifade ederlermiş.

Özellikle değerler eğitimi odaklı okumalarda “arkadaşlık” başlığı altında muhakkak göz atmak isteyeceğiniz bir kitap Canım Arkadaşım.

Şimdiden iyi okumalar.

Canım Arkadaşım

Yazan: Melek Özlem Sezer

Resimleyen: Hande Bilten

Mandolin yayınları, 2017

7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: