abone ol: Makale | Yorum

Çikolataya Bayılırım

0 yorum
Çikolataya Bayılırım

Kim bayılmaz ki? Söyleyin şimdiye kadar çikolata sevmeyen biri ile karşılaştınız mı? Gerçi benim kakao üretiminde çalışan çocukların halini görünce çikolata yemekten vazgeçen bir arkadaşım var ama sevmediğinden değil!

Çikolataya Bayılırım, küçük bir delikanlının gözünden bize çikolatayı anlatıyor. “Çikolatayı şöyle dişlerimin arasına alıp KITIRRT diye ısırmak ne güzel! Üstelik çeşit çeşit çikolata var. Hepsini yerken başka bir ses çıkıyor!” diyor ve başlıyor anlatmaya.

Çikolatanın renkleri, hangi zamanlarda çikolata yemenin harika olduğu anlatılıyor ve bu kısa cümlelere eşlik eden resimlerle gösteriliyor da. (Aslında çikolatanın hep kötü zamanlarda bir teselli edici faktör olarak gösterilmesine pedagoglar ya da anneler ne der biraz düşündüm!)

Çikolatanın neler için hediye olarak verileceği, çikolata yemenin farklı yolları anlatılıyor. Tabi bunlar sevgimizin nedenleri değil, sevdiğimizi biraz daha yakından tanıma çalışmaları. Çünkü nedeni yok, seviyoruz işte!

Kitabın sonunda kakaonun nasıl elde edildiği ve çikolata yerken aklımızdan çıkarmamamız gereken bazı düsturlar da verilmiş. Anneler merak etmeyin, çikolata yeme aşkının frenlendiği yer burası!

“Her şeyi olduğu gibi çikolatayı da ölçülü yiyin. Abartmayın!”

Ben bir çikolataya yiyeyim.

 

Çikolataya Bayılırım

Yazan: Davide Cali

Resimleyen: Evelyn Daviddi

Türkçesi: Melike Tamsoy

Mavi Bulut yayınları, 2009

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: