abone ol: Makale | Yorum

Asık Suratlı Çocuk

12 yorum
Asık Suratlı Çocuk

Çocuk ve gençlerin nice bir zamandır gözdesi daha korkutucu, vampirli, büyülü hikayeler. Kitaplar da elbet bu ilgiden beslenmek durumunda kalıyor. Elimdeki kitap da biraz bu ilgiye hitap edecek türden.

Sık ve kuru ağaçlarla kaplı, hatta çoğu zaman uğultular duyulan –ki adı da zaten uğultulu orman- , hakkında ürkütücü hikayeler anlatılan bir orman ve doğduğundan beri suratı asık bir delikanlı ile ilgili bir hikaye bu.  Mert, 8 çocuklu bir ailenin son numaralarından. Diğer kardeşleri hikayede pek görünmeseler de herkesin Zek dediği abisi ona eşlik ediyor (Evet asıl adı Zeki). Peki nedir bu hikaye?

Uğultulu orman demiştik ya, işte o ormanda hakikaten uğultu çıkaran, hatta etraftaki çocukları gece uykularında yürütüp, ormana götüren görünmez bir şeyler vardır. Zek de bir gece uykusunda ormana doğru giderken asık suratlı kardeşi Mert onu takip eder. Görünmez adamlar kimdir, çocuklar neden ormana gece yarısı götürülür, görünmez adamların dertleri çözülür mü, orman eski neşesine –evet eskiden neşeli insanların yaşadığı bir köyün ormanıymış- döner mi hikaye ilerledikçe hepsi bir bir ortaya çıkıyor.

Doğduğu anda bile asık suratı ve ağlamaması ile herkesin ilgisini çeken Mert, gece yarısı bir ormandaki seslerden, ürkütücü konuşmalardan korkmayan ama kıvrık halı kenarından, battaniyeden sarkan iplerden korkan bir çocuk. Korkmadığı şeyleri az çok anlayabilseniz de, korktuğu şeyleri okuyunca “bu kadar evham da fazla ama Mert” diyorsunuz.

 

Asık Suratlı Çocuk, korku faktörleri ile örülmüş bir hikaye. Çocukları birazcık ürkütebilir ama galiba onların istedikleri de bu. Belki korkulanın üzerine soğuk kanlılıkla giden kahramanlar oldukça, çocuklar da meselelerin çözülebildiğini ve arkasında hepsinin bir sebep bulunduğunu görüyorlardır.

Hikayenin ilk bölümlerinde Mert’in uğradığı bir zorbalık var ki, yüreğimi sıkıştırdı. Gerçek anlamda korkunç bir yerdi bana kalırsa. Acaba editör o kısmı kitaptan çıkartmak için bir fikir sunmuş muydu?

Kitapta resimler de kurguyu ve korku atmosferini besleyecek şekilde. Sadece siyah beyaz çizimler var ve bölüm başlarındaki kollarını uzatmış gibi görünen ağaçların kuru dalları, yarasa siluetleri okuyucuyu gergin tutmak için üzerine düşeni yapıyor. Buna rağmen asık suratlı çocuk iyilik barındıran bir hikaye. O korkunç dallar bir zamanlar yemyeşil ağaçtı, niye tekrar olmasın?

2016’ın son kitap hediyesi de imzalı bir Asık Suratlı Çocuk. Hadi yorum yazmaya!

 

Asık Suratlı Çocuk

Yazan ve Resimleyen:  Nur Dombaycı

189 sayfa

12+

Genç Damla Yayınları, 2016

 

 

 1. Ömer yılmaz  

  Allah ilminizi dahada artırsın. Daha nice güzel eserler nasip etsin İnşaAllah.

 2. Sema Haşimi  

  Kitabın çizimleri güzel, dikkat çekici. Umarım hikayesi de sürükleyicidir de kızım keyifle okur.

 3. Gelecek kutuphanemize yatırım zamanı.

 4. Merve yetginbal  

  Enteresaaan, baya ilgimi çekti şimdi

 5. Selda Karaağaç  

  Yine talibiz kısmet farklı bi kitap merak uyandirdi

 6. Kevser Topcu  

  Korkunç.

 7. Döne Tınas TOPBAY  

  Çocuklar diri tutsun gülüşlerini

 8. İnşallah bu sefer kazanabilirim :))
  Korku türünde pek çocuk kitabı okumamıştım iyi olur.

 9. gülşenay  

  Konusunu heyecan verici buldum..

 10. güzel bir kitaba benziyor, çocuklar okusun, okumayı bir alışkınlık haline getirelim onlar için.

 11. erhan tuzkan  

  kitaba talibim efenim. saygılarımla
  twitter.com/tarihdenanlar

Trackbacks/Pingbacks

 1. Mavisel Yener ile Öykü Atölyesi- Tudem- Çocuklar Okuyor - […] burada pek çok kitabına da yer verdiğimiz (en başta Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü ve Asık Suratlı Çocuk), yazar ve çizer…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: