abone ol: Makale | Yorum

Uykum Kaçtı

0 yorum
Uykum Kaçtı

Son zamanlarda kitapçı ya da fuar gezdiyseniz , çocuklar ve uykuları hakkında bir sürü kitap olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Acaba diyorum, korkulu, ürkütücü hikayelerden sonra mı kaçıyor çocukların uykusu? Fakat uyku sorunu yaşayan çocuklar daha küçük yaş grubuna ait. Henüz bu tür kitaplarla tanışmamış olmalılar. Hem uyku ilaçları da çok satılıyormuş, okuduklarımıza göre. Tabi tabi büyükler için. Çoluk çocuk uykularımız kaçmış gibi görünüyor.

Elimde Uykum Kaçtı kitabı var. Göz kapaklarına oturup onları ağırlaştırmış, üçgen kafalı bir uykunun kaçması üzerine kahramanımız uykusunun peşinden gidiyor ve olaylar gelişiyor. Öyle çok detaylı anlatımlar olmasa da uyku peşinden önce aya, sonra 99 ülkeye, dedesinin cebine, balıklı göle vs gidiyorlar.

Ayla Çınaroğlu yıllardır çocuk edebiyatı alanında eserler veriyor. Her çocuk kitabı edebiyat tadı vermiyor biliyorsunuz. Edebiyatın çocuk kitaplarında olmasının bir güzelliği de, çocukların diline estetik bir zevk kazandırıyor olması. Atasözlerinden, deyimlerden, kelamı kibardan çocukların ağzına bir damla bal sürüvermek okumayı sevdirmenin asıl yolu değil mi? Dede cebinde şeker arayan uyku için bakın ne demiş kitapta?

“Duymazdan geldi, dinlemedi uykum beni, Bir şeker, iki şeker, üç şeker derken tüm şekerlerimi kıtır kıtır yedi tüketti. Dedemin cebinin dibine darı ekti.”

Dibine darı ekmek deyimini aldı koydu cebine okuyucu.

Kaçan uykunun peşinden şar şar, şır şır su taşımak da gerekince eyvah dedim içimden. Kitabın son sayfalarında ipe asılı çarşaf, pijama, fanila resimlerine bakarsak, korktuğumuz şey başa gelmiş gibi. Bakın metinde hiç böyle bir anlatım yok ama resim ne güzel sözsüz tamamlamış hikayeyi. Çocukların mışıl mışıl uykuları (ıslak ya da kuru) zeval görmesin inşallah.

Kitabın resimleri Mustafa Delioğlu tarafından çizilmiş. Rüya atmosferindeki kitaba yakışır çizimleri var Delioğlu’nun. Zaten onun kendine has tarzı, renkleri, üslubu yine bu kitabı ondan başkası çizemezdi herhalde dedirttiriyor. Uyku çizimi bana biraz ürkütücü gelse de, ay treni az sonra sayfadan çıkıp bizim de binmemiz için iki dakikacık duracak gibi canlı görünüyor.

Uykum Kaçtı

Yazan: Ayla Çınaroğlu

Resimleyen: Mustafa Delioğlu

Hep Kitap, Kasım 2016

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: