abone ol: Makale | Yorum

Uykusunu Arayan Çocuk

0 yorum
Uykusunu Arayan Çocuk

Biraz gecikerek de olsa yine haftanın kitabıyla sizlere merhaba diyebildik. Aslında geri planda bazı bakım-onarım çalışmaları da yürüyor. Sesimizin çıkmaması ondan. İnşallah en kısa zamanda huzurlarınıza çıkmaya hazır olur o işler 😉

Yine bir uyku kitabı var elimde. Aslında ben de her gece uykumu aramak zorunda kalıyorum. Belki de bu yüzden uyku kitapları özellikle dikkatimi çekiyor. Elimdeki hikaye Uykusunu Arayan Çocuk, İrem Uşar kaleminden.

Kitabımızın kahramanı bir “çocuk”. İsimsiz olarak çocuk olarak anlatılıyor kitap boyunca. Belki de her okuyucu/dinleyici böylece daha çok kendini bulur o çocukta, bilemiyorum. Çocuk uykusu kaçınca ve onu uyutmak için gelen babası uykuya dalmış olunca, uykusunu aramak için dışarı çıkar.

Penceresine dayalı merdivenden iner aşağı! Burada acaba annelerin gözleri fal taşı gibi açılır mı? Ne de olsa bir hikaye bu! Hem muhtemelen sizin çocuğunuzun penceresinde merdiven dayalı değildir hem de hikaye bitince çocukların bir yere çıkmak isteyeceklerini sanmıyorum. Hayallerinde kendilerini o “çocuk”un yerine koyup, uykumu ben böyle arasaydım kimlerle karşılaşırdım diye gezsinler, ne güzel.

 

Ayının sıcak postu yeter mi uykumuzu getirmeye?

Bizim çocuk da geziyor. Kitapta uykunun çeşit çeşit hayvanın nasıl uyuduğunu tanık oluyoruz. Bu çocuk Afrika’da mı yaşıyor diye düşünmeden edemiyorsunuz. Çocuk da o hayvanların yanında onlar gibi uyumaya çalışır ve her defasında böyle uyumak istemediğine karar verir. Öyle ya ne tek ayak üstünde uyumak ne ayak üstünde, ne kış boyunca uyumak ne de ağaç dalında ona göre değildir.

Bir zürafa gibi uyumaya çalışırsanız böyle görünebilirsiniz.

En sonunda hiç aramadığı yerde bulur uykusunu. Mışıl mışıl uyur.

Bu İrem Uşar’dan okuduğum ilk kitap. Dili oldukça akıcı ve kendini tekrar eden bir yapısı yok. Detaylara dikkat eden bir bakış açısı ar yazarın. Kitabın sonundaki “minik ayakları yorganın tatlı serinliğine değmiş” cümlesi ile yıldızlı peki aldı benden. Ne tatlı bir detay değil mi? Gece yatağa girdiğinizde o tatlı serinliği siz de her defasında keyifle keşfetmez misiniz?

Kitabın resimleri Merve Atılgan’a ait. Bir uyku kitabına uygun olarak sıcacık, sevimli çizimler. Hayvanların yüz ifadesi metni okurken size rehberlik ediyor mesela. Yazarın metinde cinsiyetsiz bir “çocuk” kaleme alması gibi resimlerde de kız da olabilir erkek de dediğimiz bir çocuk karşımızda duruyor. Sevimli mi sevimli olmasının yanı sıra, acaba bunlar bilinçli bir tercih mi diye de düşünüyor okuyucu.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Uykusunu Arayan Çocuk

Yazan: İrem Uşar

Resimleyen: Merve Atılgan

Günışığı Kitaplığı, Ekim 2016

27 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: