abone ol: Makale | Yorum

Öykü Atölyesi

0 yorum
Öykü Atölyesi

 

 

Acil ve önemli bir işim için hazırlık yaparken raftaki Öykü Atölyesi kitabını gördüm. Ah ne zamandır okunmak için sıra bekliyorsun sen değil mi, diye bu şirin şirin mavi mavi göz kırpan kitabı alıp okudum. Böylece son zamanlarda hayatımıza giren o yeni kelimenin hakkını verdim: Procrastination. İşin zaten son zamanlarına gelmişsinizdir ama yine de ona başlamak yerine başka işleri çok önemliymiş gibi yaparsınız. Ders çalışmaya hazır hale gelsin diye sırasını düzenlerken etüt saatini bitiren arkadaşım gibi 🙂

Okumayı da yazmayı da çok sevdiğimden, bu konuda yazılmış kitaplara da iştahla yaklaşıyorum Özellikle yazmak üzerine hazırlanmış kitap, çocuklar içinse… Bence çok heyecan verici… Yazmayı seven, hikaye etme kabiliyeti, isteği olanlar için son senelerde güzel eserler yayınlandı. Onlardan biri bugün bizimle.

Kitapta zaten bir hikaye anlatılıyor. En güzel yanı, gün gün ilerleyen bu hikayelerle, hikaye (öykü) yazmak üzerine verilmiş çeşitli bilgilerle de karşılaşıyor okuyucu. Hem de bunların, kahramanımızın yazdığı hikayelerde kullanıldığını görüyor. Dikkatli bir okuyucu için teori ve pratik bir arada yani.

Öykü Atölyesi, bir atölye gibi, yazmak üzerine bilgileri, kahraman oluşturmayı, hikayenin anlatıcısını belirlemeyi, mekan, zaman, tür gibi faktörleri belirlemeyi öğretiyor okuyucuya. Hem de bence hiç sıkmadan, basitçe. Yazmakla ilgisi olmasa da takdir edersiniz ki bu tür farkındalık oluşturacak bilgiler, okuyucu olarak bir çocuğun da karşısındaki metne daha bilinçli bakmasını sağlayacaktır.

Öykü Atölyesi’nde kitaptaki hikayeler hakkında da sorular sorularak, daha fazla pratik imkanı sağlanmış okuyucuya. Bu sorular aynı zamanda çocukları, hikayeye yeni isimler koymaya, yeni sonlar eklemeye yöneltiyor. Bu da düşünmeye, dikkat arttırmaya yönlendiriyor çocukları.

Kitabın çizimlerini daha önce burada pek çok kitabına da yer verdiğimiz (en başta Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü ve Asık Suratlı Çocuk), yazar ve çizer Nur Dombaycı yapmış. Kahramanımız Marul’u onun çizimleriyle konuk etmek pek keyifli…

Kitap, yazar adaylarının başlangıç pratikleri için de yeterli sayfayı boş bırakmış. Pamuk eller kalemlere… Şimdiden iyi okumalar, iyi çalışmalar.

 

 

cof

Mavisel Yener ile Öykü Atölyesi

Yazan: Mavisel Yener

Resimleyen: Nur Dombaycı

Tudem, Ekim 2017

143 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: