abone ol: Makale | Yorum

Yazı Yazan İnekler

0 yorum
Yazı Yazan İnekler

 

 

İnsanlar (canlılar) ihtiyaçlarının ne zaman farkına varırlar? O ihtiyaçları dile getirmek yahut gidermek için hangi şartların oluşmasını beklerler? Gayet sade görünen bu kitap sabah sabah beni düşüncelere daldırdı 🙂 Yazı Yazan İnekler işte böyle bir kitap.

Ali Babanın çiftliğindeki inekler, ahırda bir daktilo bulurlar. İlk yaptıkları da saman çöpleri ya da yeşil kırlar üzerine bir şiir, sütün kalitesi üzerine bir deneme, ahır kurallarını gösteren maddeler vs değildir. Yaşadıkları şartların iyileştirilmesi için Ali Baba’dan çok somut bir talepleri olur. Şaşırır bu işe Ali Baba ve tabi ki birçok işveren gibi hemencecik kabul etmez bu isteği. E sonra ne olur? Tabi ki grev. İnekler süt vermemeye başlar. Hatta onlara tavuklar da yumurta grevi ile karşılık verir.

Kibar grev 🙂

İşçi-işveren hakları üzerinden de okunabilir bu hikaye. Bir de belki isyanın bulaşıcılığı bakışıyla. Çünkü çiftlikte bir de keyiflerine düşkün ördekler yaşamaktadır.

Hikayenin sonunu kitaba bırakıyorum. Fakat takdir edersiniz ki patronlar, alacaklarının kesilmesinden hoşlanmazlar. Keşke bütün patronlar, onlara üretim yapan işçilerinin haklarını, rahatlarını önceden düşünseler… İşte o zaman bizim inekler daktiloyu görünce belki şiir yazarlardı, kim bilir… (Gerçi konfor iyi şiir doğurur mu, tartışılabilir).

Beyaz Balina yayınlarının bu organik kitaplarının sayfa kenarları köşeli değil, hafif yuvarlatılmış. Bu detay pek hoşuma gitti, kıvrışan köşeler yok. Dikkat çekmek istedim.

Şimdiden iyi okumalar.

Not: Evde daktilo varsa, çocuklar bu kitabı okumadan önce kaldırmak isteyebilirsiniz 😀

 

Yazı Yazan İnekler

Doreen Cronin

Özgün Adı: Click Clack Moo: Cows That Type

Resimleyen: Betsy Lewin

Beyaz Balina Yayınları, 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: