abone ol: Makale | Yorum

Çocukların Cenneti

0 yorum
Çocukların Cenneti

Ramazan deyince Kur’an’dan bahsetmemek olmaz tabi. Biliyoruz ki Kur’an Ramazan ayında inmeye başladı. Bu yüzden Kur’an ayı olarak da isimlendirilir ve bu ayda Kur’an baştan sona okunur, dinlenir. Çocuklarımızı Kur’an’la tanıştırmak için de güzel bir fırsat bu günler. Elimizdeki kitap Öykülerle Kur’an Sureleri – Çocukların Cenneti bu amaçla hazırlanmış bir çalışma gibi görünüyor.

Kitap on hikayeden oluşuyor. Birbirinden bağımsız hikayelerde genellikle çocuk karakterlerin etrafında bir sureden bahsediliyor. Bazen genel hatları ile, bazen önemli bazı olaylar, kimi zaman surede geçen Peygamber isimleri ile surelere biraz daha yaklaşıyoruz. Salih’ten proje ödevi olan Kalem suresini, Minik Bulut’tan ve öğretmeni Rüzgar’dan Hud suresini, Emre’nin alnını sokan arı sayesinde Nahl suresini, Neml, Meryem, Kehf surelerini, Eyüp Peygamberin sabrı ile Enbiya suresini, Lokman, Muhammed surelerini ve en son da İnsan suresini okuyoruz hikayelerde.

 

 

Hikayeler kısa tutulmuş, uzun değil. Her şeyi anlatma derdinde değil. Her surede dikkatimizi belli bir konuya çekiyor. Bazen sorularla okuyucuyu meraklandırıyor ve cevabı bir araştırma ödevi gibi okuyucuya bırakıyor.

Kitapta renkli çizimler var. Çocuk kahramanların anlatılan hikayelerine odaklanıyoruz.

Kitapta Hz. Süleyman ile Belkıs’ın evlendiği bilgisi var. Fakat bildiğim kadarıyla Kur’an’da bu bilgi net olarak geçmiyor. Hal böyleyken, Kur’an’la alakalı bir kitapta verilen bütün bilgilerin kesin olmasını bekliyor insan. Bu bilgi dışında hatalı bir yer dikkatimi çekmedi.

Kur’an’la hemhal olmak adına ilk basamaklardan biri olmaya aday bir çalışma. Kitabı 8+ olarak değerlendirebiliriz. Şimdiden iyi okumalar.

 

Çocukların Cenneti

Öykülerle Kur’an Sureleri

Yazan: İbrahim Arpacı, Dr. Sema Çelem

Resimleyen: Eyüp Can Çağlar

Kayalıpark Çocuk, Şubat 2017

96 sayfa, 8+

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: