abone ol: Makale | Yorum

Hayta ile Cemşit

0 yorum
Hayta ile Cemşit

Arkadaşlarının taktığı isimlerle Hayta ile Cemşit, tam 30 gün oruç tutup da sadece 3 güncük bayram yapmamızı pek içlerine sindiremezler. Böylece camiye gidip, kendilerince istekte/şikayette bulunurlar. En az bir hafta tatil olmasını istemektedirler.

Böyle bir kurguyla başlıyor kitabımız. Oldukça eğlenceli ve çocuk saflığına uygun olarak… İş nereye varacak derken bizim iki yaramaz, hadis okuyarak, Peygamberimizi as daha yakinen tanımaya karar veriyorlar (çocukta gör güzel fikri)…

Böylece Hayta, ablasının verdiği hadis kitabını okuyup -tabi arkadaşına da anlatıp-, hem de hadislerde geçen davranışları hemen uygulamaya koyulur. Çocuk kavrayışıyla hadislere yaklaşınca, haliyle gayet düz bir bakışla anlaşılıyor her söylenen. Fakirlere yakın olmak mesela… Olduğu gibi anlaşılırsa iki çocuk tarafından, “biraz uzakta dursana, tepeme çıkacaksın” diye isyana sebep olabilir  mesela 🙂

Hayta ile Cemşit iki sevimli yaramaz olunca, karşımıza eğlenceli olaylar çıkıyor. Hayta, bazen anne ve ablasına danışsa da genel olarak bizi güldürecek, bazen arkadaşlarını çileden çıkaracak şekilde davranabiliyor. Yine de tabi ki hadislerin geçtiği her hikaye, gerçek manasına bağlanarak bitiriliyor. Kitabın son hikayesinde ise Hayta artık hadisleri ablası rehberliğinde okuması gerektiğine ikna oluyor.

Kitap hikaye hikaye ilerliyor. Her hikayede o maceraya ait bir de hadis işlenmiş oluyor. Kapakta da gördüğümüz Hayta ile Cemşit, iç sayfalarda da renkli olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar daha küçük görünseler de, aslında ikisi de ilkokul öğrencisi.

Ramazan kitap fuarlarında bakmadan geçmeyeceğinizi umduğumuz güzel bir hadis kitabı. İkincisi de var. Şimdiden iyi okumalar.

Hayta ile Cemşit Hadis Öğreniyor-1

Yazan: Aslıhan Atik

Çizer: Müzeyyen Yılmaz

Gözden Geçirilmiş 2. Baskı Nisan 2008

Renkli, 49 sayfa

7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: